Deň pohraničnej stráže
Národné zhromaždenie Československej republiky prijalo 11. júla 1951 zákon o ochrane štátnych hraníc. Tento deň sa oslavoval ako Deň pohraničnej stráže.
Pohraničná stráž a príslušníci ochrany štátnych hraníc nadväzujú na slávne tradície Pohotovostného pluku 1-NB a pohraničného útvaru ZNB 9600. Rozvíjajú ich spoločne s pomocníkmi pohraničnej stráže a pioniermi z oddielov mladých strážcov hraníc za účinnej pomoci obyvateľov pohraničných miest a obcí.
Pracujúci našej vlasti sú vďační našej Pohraničnej stráži za jej obetavé služby, ktoré si zvlášť uvedomujú a oceňujú v deň ich sviatku.
Ochranu vyše 200 km úseku štátnych hraníc s Rakúskom a Maďarskou ľudovou republikou zabezpečujú príslušníci Pohraničného zväzku SNP. Osobitosťou je, že ich činnosť zahŕňa ochranu a obranu štátnej hranice, až na krátky úsek v okolí Bratislavy, výlučne na vode. Tomu zodpovedá aj spôsob výkonu služby.
Chlapci v modrých uniformách pohraničnej stráže chránia hranice proti narušiteľom, kontrolujú plavidlá a osoby zdržujúce sa blízko hraničnej čiary, plnia ďalšie úlohy a rozkazy. Ich služba je o to zodpovednejšia, že Dunaj, ako jedna z dôležitých západno-južných európskych vodných ciest, tvorí neutrálne územie pre plavbu lodí ktoréhokoľvek štátu.
V prvý júlový víkend sa v Devínskej Novej Vsi schádzali občania, vojaci, zväzáci a pionieri, aby v rámci Dňa družby Pohraničnej stráže s ľudom oslávili výročie ustanovania Pohraničnej stráže.
Aj jednotka majora Pavla Dudáša patrí medzi tie, ktoré privítajú tento deň s pocitom dobre vykonanej práce. Koncom júna zadržala hliadka jednotky pod vedením vojaka Ladislava Cípela a psovoda Jozefa Krejču mladistvého občana zo Záhorskej Bystrice, ktorý chcel ilegálne prekročiť hranice do Rakúska.
Tunajší hraničiari majú dobrú spoluprácu aj so staršími občanmi osady ako aj s pioniermi, ktorí sa zúčastňujú asi 20% na zadržaní narušiteľov štátnych hraníc.