Sekcia

Divadelný a filmový herec Ivan Krivosudský by mal dnes 90 rokov

Ivan Krivosudský bol dlhoročným členom bratislavskej Novej scény. Často bol obsadzovaný do komédií a humor šíril i prostredníctvom zábavných televíznych programov.

 

     Ivan Krivosudský nepatril k hercom, ktorí dostávali titulné úlohy, ale veľmi úspešne sekundoval hlavným hrdinom svojím striedmym herectvom a neutíchajúcim optimizmom.

     Narodil sa 1. marca 1927 v Bratislave. Už v detstve sa rád predvádzal pred vrstovníkmi, hral s ochotníkmi divadlo a písal texty. Po rokoch sa priznal, že pre spolužiakov na gymnáziu zložil aj študentskú operu, v ktorej použil známe šlágre s jeho textami a príbehom. V roku 1951 absolvoval štúdium herectva na Štátnom konzervatóriu v Bratislave, predtým študoval na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Mládežnícky súbor pri Národnom divadle v Bratislave uviedol v nedeľu 12. októbra na Novej scéne Národného divadla hru trojnásobného laureáta Stalinovej ceny, Sergeja Michalkova Červená šatka, venovanú mládeži. Sprava: Jozef Cút (Šura Badejkin), Hana Kováčikova (Marina) a Ivan Krivosudský (Vasja Čaškin). Foto: archív TASR, autor L. Roller/13. októbra 1950

 

     Na doskách činohry bratislavskej Novej scény, ktorej členom bol od roku 1949, stvárnil Ivan Krivosudský desiatky dramatických i komediálnych postáv. Zahral si napríklad v Revízorovi, v Geľovi Sebechlebskom, v Klebetniciach i v kultovej inscenácii Keď jubilant plače. Úspešne sa uplatnil aj v satiricko-zábavných programoch a kabaretných pásmach v rozhlase i v televízii, kde využíval svoje skúsenosti z konverzačných hier, zmysel pre vtip a sitačnú komiku.

Činohra pre mládež pri Novej scéne v Bratislave uviedla v sobotu 30. júna rozprávkovú komédiu Samuila Maršaka Odvážnemu šťastie praje. Hru preložil Karol Podolinský, réžiu mal Ján Klimo a scénu navrhol Vlado Zelienka. Ivan Krivosudský v úlohe cára Dormidonta a Karol Černík v úlohe jeho komorníka. Foto: archív TASR, autor L. Roller/2. júla 1956

 

     Vysokou hereckou úrovňou sa vyznačovali aj postavy, ktorých sa Krivosudský zhostil na filmovom plátne. Medzi inými sa predviedol vo vojnovej dráme Pieseň o sivom holubovi (1961), v historickej melodráme Majster kat (1966), v lyrizovanej tragikomédii Ľalie poľné (1972) alebo v legendárnej rozprávke Soľ nad zlato (1982). Z televíznej filmografie Ivana Krivosudského treba spomenúť rodinnú drámu Červené víno (1976), nezabudnuteľnú komédiu Sváko Ragan (1976), historickú snímku Louis Pasteur (1977) alebo seriály Na baňu klopajú (1980) a Lekár umierajúceho času (1983). Nevyhýbal sa ani dabingovým ponukám.

     Herec Ivan Krivosudský zomrel 4. decembra 2010 v Trnave vo veku 83 rokov po ťažkej chorobe.

Tradične športové stretnutie pri príležitosti Dňa tlače medzi bratislavkými novinármi a hercami bolo 24. septembra na štadióne Slovana CHZJD. Ivan Krivosudský ako guliar. Foto: archív TASR, autor J. Lofaj/25. septembra 1973