Rok 1990: Zo Slovenska odišli poslední sovietski vojaci
Dňa 22. decembra 1990 odišli zo Slovenska poslední sovietski vojaci. Delostrelecký pluk bol dislokovaný v Rožňave, v útvare Strednej skupiny sovietskych vojsk.
Sovietske vojská sa na našom území zdržiavali od 21. augusta 1968. V rámci operácie Dunaj vtedy do Československa vtrhlo päť vojsk Varšavskej zmluvy, aby zabránili čs. pokusu o reformu socializmu. Obrodný proces, tzv. Pražská jar bola potlačená polmiliónovou armádou a piatimi tisíckami tankov. KSČ prezentovala túto inváziu ako vstup spojeneckých vojsk. Sovietski vojaci zostali v Československu dlhých 22 rokov.
Osem mesiacov kontra desať rokov
Dohodu o odsune sovietskych vojsk podpisovali 26. februára 1990 v Moskve generálny tajomník ÚV KSSZ a prvý predseda Najvyššieho sovietu ZSSR Michail Gorbačov s prezidentom ČSSR Václavom Havlom. V Československu bolo vtedy dislokovaných viac ako 70 tisíc vojakov. Predpokladalo sa, že by mohli z nášho územia odísť za osem mesiacov. Generálny štáb Sovietskej armády to videl na desať rokov, pretože v Sovietskom zväze nemali v tom čase dostatok bytov a ani voľné kasárne pre vojakov.
Najskôr odišli sovietski vojaci z Českej republiky. Zo Slovenska začali odchádzať sovietske jednotky 1. júna 1990. Prvý bol Kežmarok, dňa 5. októbra nasledoval Sliač, v polovici novembra prišli na rad útvary zo Zvolena, Oremovho lazu, nasledovala Jelšava, Ružomberok, Komárno, Rimavská Sobota. Poslednou bojovou jednotkou sovietskych vojsk na území Slovenska, ktorá začala 21. decembra opúšťať kasárne v Rožňave, bol 126. delostrelecký pluk 630. gardovej Irkutsko-pinskej divízie. Poslední vojaci odišli z Rožňavy 22. decembra 1990.