Rok 1963:V Bratislave mal premiéru film Paľa Bielika Jánošík
Dvojdielny farebný širokouhlý film Jánošík režiséra Paľa Bielika bol najdrahším filmom v dovtedajšej histórii slovenského filmu. Náklady na jeho výrobu dosiahli 8,7 milióna Kčs.
Režisér Paľo Bielik začal film o legendárnom zbojníkovi Jurovi Jánošíkovi pripravovať už v roku 1951. Scenáristicky na ňom pracoval desať rokov. K realizácii došlo až v rokoch 1962 – 1963.
Pri obsadzovaní hlavnej postavy Bielik nehľadal charakterového herca, ale typovo vhodného predstaviteľa. Našiel ho v mladom ilavskom lekárovi Františkovi Kuchtovi, ktorý svojím vonkajším zjavom zodpovedal legende o národnom ľudovom hrdinovi. Jeho milú si zahrala mladá operná speváčka Lucia Poppová.
Najdrahší a najúspešnejší film
Filmový príbeh je rozdelený do dvoch častí. Prvý diel rozpráva o Jánošíkovom detstve, štúdiách a návrate do rodného kraja. Druhý zachytáva jeho odchod do hôr, vznik zbojníckej družiny, protifeudálny odboj a končí sa Jánošíkovou popravou.
Film bol do kín uvedený pri príležitosti 250. výročia smrti Juraja Jánošíka v auguste 1963. Spolu ho videlo päť miliónov divákov, čím sa zaradil medzi ekonomicky najúspešnejšie slovenské filmy. Snímka reprezentovala čs. kinematografiu aj na Medzinárodnom filmovom festivale v Dillí v roku 1965 a získal Cenu poroty pre kameramana Vladimíra Ješinu a cenu Bronzový páv.
V doterajšej histórii kinematografie vzniklo niekoľko filmových a televíznych spracovaní jánošíkovskej tematiky. Prvý film o Jánošíkovi pochádza z roku 1921. Podieľali sa na ňom bratia Siakeľovci, Jaroslav ako režisér, Daniel ako kameraman. V roku 1935 natočil ďalšieho Jánošíka český režisér Martin Frič a v roku 1963 mal premiéru Bielikov dvojdielny Jánošík. V roku 1976 vytvoril Viktor Kubal animovaný film Zbojník Jurko a v roku 1974 natočil v Poľsku režisér Jerzy Passendorfer televízny seriál Jánošík. Režisér Jozef Zachar spracoval túto tematiku v roku 1987 do podoby televíznej opery Juro Jánošík. Napokom v septembri 2009 mal premiéru veľkofilm Jánošík. Pravdivá história, ktorého tvorcami boli významná poľská režisérka Agnieszka Hollandová a jej dcéra Katarzyna Adamiková.
Neznámy dátum narodenia
Presný dátum narodenia Juraja Jánošíka nie je známy. Vo varínskej matrike sa však nachádza záznam o jeho krste. Jánošíka pokrstili 25. januára 1688. Aj keď je s jeho menom spojená najmä Terchová, kde sa narodil, zviazané s ním sú aj ďalšie dve dediny na juhu stredného Slovenska - Klenovec a Kokava nad Rimavicou. Sú to miesta, kam sa údajne rád vracal a pred svojím dolapením aj nejaký čas skrýval.
Bohatým bral a chudobným dával
Mladík z gazdovskej rodiny sa pridal najprv k vojsku Františka Rákociho, ale neskôr skončil v cisárskej armáde, z ktorej ho vykúpil otec. Po návrate do Terchovej sa bývalý vojak Jánošík zakrátko pridal k zbojníkom. V zbojníckej družine si vybojoval miesto na jej čele a stal sa obávaným zbojníkom pôsobiacim na značnom území dnešného Slovenska. Legenda hovorí, že bohatým bral a chudobným dával.
Správa z archívu
"V dňoch 16. a 17. marca 1713 súdili v Liptovskom Mikuláši 11 prípadov zboja, na základe zvykového práva Tripartitum. Medzi súdenými bol aj Juraj Jánošík, syn poddaného z Terchovej, pokrsteného vo varínskom kostole 25. januára 1688. Na zbojnícke chodníčky sa dal v roku 1711, ako 23-ročný sa stal zbojníckym kapitánom. Zbojníčil len poldruha roka, keď ho liptovskí drábi chytili v Klenovci u bývalého kumpána Tomáša Uhorčíka. Väznili ho v kaštieli Vranovo, pôvodne malej pevnosti obohnanej vodnou priekopou."
Osud zbojníkov býva väčšinou tragický. Dolapeniu, mučeniu a následnej poprave, v jeho prípade zavesením na hák, sa nevyhol ani Jánošík. Ako 25-ročného ho po súdnom procese v dnešnom Liptovskom Mikuláši popravili 17. marca 1713, ale ako deň úmrtia sa uvádza aj 18. marec.