Sekcia

Rok 1963:V Bratislave mal premiéru film Paľa Bielika Jánošík

Dvojdielny farebný širokouhlý film Jánošík režiséra Paľa Bielika bol najdrahším filmom v dovtedajšej histórii slovenského filmu. Náklady na jeho výrobu dosiahli 8,7 milióna Kčs.

 

     Režisér Paľo Bielik začal film o legendárnom zbojníkovi Jurovi Jánošíkovi pripravovať už v roku 1951. Scenáristicky na ňom pracoval desať rokov. K realizácii došlo až v rokoch 1962 – 1963.

     Pri obsadzovaní hlavnej postavy Bielik nehľadal charakterového herca, ale typovo vhodného predstaviteľa. Našiel ho v mladom ilavskom lekárovi Františkovi Kuchtovi, ktorý svojím vonkajším zjavom zodpovedal legende o národnom ľudovom hrdinovi. Jeho milú si zahrala mladá operná speváčka Lucia Poppová.

V Štúdiu hraných filmov na Kolibe v Bratislave nakrúcajú pod vedením nášho popredného slovenského režiséra zaslúžilého umelca Paľa Bielika dvojdielny farebný širokouhlý film Jánošík. Hlavným kameramanom filmu je mladý kameraman Vladimír Ješina. Postavu Jánošíkovej milej predstavuje sympatická Lucia Poppová. Foto: archív TASR, autor M. Slosiariková/11. júla 1962

Najdrahší a najúspešnejší film

     Filmový príbeh je rozdelený do dvoch častí. Prvý diel rozpráva o Jánošíkovom detstve, štúdiách a návrate do rodného kraja. Druhý zachytáva jeho odchod do hôr, vznik zbojníckej družiny, protifeudálny odboj a končí sa Jánošíkovou popravou. 

     Film bol do kín uvedený pri príležitosti 250. výročia smrti Juraja Jánošíka v auguste 1963. Spolu ho videlo päť miliónov divákov, čím sa zaradil medzi ekonomicky najúspešnejšie slovenské filmy. Snímka reprezentovala čs. kinematografiu aj na Medzinárodnom filmovom festivale v Dillí v roku 1965 a získal Cenu poroty pre kameramana Vladimíra Ješinu a cenu Bronzový páv.

 

     V doterajšej histórii kinematografie vzniklo niekoľko filmových a televíznych spracovaní jánošíkovskej tematiky. Prvý film o Jánošíkovi pochádza z roku 1921. Podieľali sa na ňom bratia Siakeľovci, Jaroslav ako režisér, Daniel ako kameraman. V roku 1935 natočil ďalšieho Jánošíka český režisér Martin Frič a v roku 1963 mal premiéru Bielikov dvojdielny Jánošík. V roku 1976 vytvoril Viktor Kubal animovaný film Zbojník Jurko a v roku 1974 natočil v Poľsku režisér Jerzy Passendorfer televízny seriál Jánošík. Režisér Jozef Zachar spracoval túto tematiku v roku 1987 do podoby televíznej opery Juro Jánošík. Napokom v septembri 2009 mal premiéru veľkofilm Jánošík. Pravdivá história, ktorého tvorcami boli významná poľská režisérka Agnieszka Hollandová a jej dcéra Katarzyna Adamiková.

Pracovné zábery z nakrúcania nového širokouhlého filmu Jánošík v Kaštieli v Miloticiach pri Hodoníme. Foto: archív TASR, autor M. Slosiariková/11. júla 1962

 

Neznámy dátum narodenia

     Presný dátum narodenia Juraja Jánošíka nie je známy. Vo varínskej matrike sa však nachádza záznam o jeho krste. Jánošíka pokrstili 25. januára 1688. Aj keď je s jeho menom spojená najmä Terchová, kde sa narodil, zviazané s ním sú aj ďalšie dve dediny na juhu stredného Slovenska - Klenovec a Kokava nad Rimavicou. Sú to miesta, kam sa údajne rád vracal a pred svojím dolapením aj nejaký čas skrýval.

Bohatým bral a chudobným dával

     Mladík z gazdovskej rodiny sa pridal najprv k vojsku Františka Rákociho, ale neskôr skončil v cisárskej armáde, z ktorej ho vykúpil otec. Po návrate do Terchovej sa bývalý vojak Jánošík zakrátko pridal k zbojníkom. V zbojníckej družine si vybojoval miesto na jej čele a stal sa obávaným zbojníkom pôsobiacim na značnom území dnešného Slovenska. Legenda hovorí, že bohatým bral a chudobným dával.

Správa z archívu

     "V dňoch 16. a 17. marca 1713 súdili v Liptovskom Mikuláši 11 prípadov zboja, na základe zvykového práva Tripartitum. Medzi súdenými bol aj Juraj Jánošík, syn poddaného z Terchovej, pokrsteného vo varínskom kostole 25. januára 1688. Na zbojnícke chodníčky sa dal v roku 1711, ako 23-ročný sa stal zbojníckym kapitánom. Zbojníčil len poldruha roka, keď ho liptovskí drábi chytili v Klenovci u bývalého kumpána Tomáša Uhorčíka. Väznili ho v kaštieli Vranovo, pôvodne malej pevnosti obohnanej vodnou priekopou."

     Osud zbojníkov býva väčšinou tragický. Dolapeniu, mučeniu a následnej poprave, v jeho prípade zavesením na hák, sa nevyhol ani Jánošík. Ako 25-ročného ho po súdnom procese v dnešnom Liptovskom Mikuláši popravili 17. marca 1713, ale ako deň úmrtia sa uvádza aj 18. marec.

Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií vydalo 15. mája v rámci svetových osláv storočnice vzniku filmu príležitostnú poštovú známku v nominálnej hodnote 16 Sk pripomínajúcu film Jánošík (1936). Na známke je reprodukovaný záber z filmu - na dvoch filmových políčkach Paľo Bielik v titulnej úlohe. Foto: archív TASR, autor R. Bihary/15. mája 1996