Slovenskí družstevníci sa učia chovať dobytok od sovietskych odborníkov
Rozvíjajúce sa družstevníctvo na Slovensku potrebuje ukázať svetu, že je schopné existencie. K tomu majú pomôcť vedomosti a skúsenosti odborníkov zo sovietskych sovchozov.
Družstvá na južnom a západnom Slovensku, ktoré sa venujú chovu hovädzieho dobytka potrebujú dosiahnuť zvýšenie prírastkov. Na chov teliat sa snažia využiť metódu, ktorú v Sovietskom zväze zaviedol v roku 1935 zootechnik karavajevského sovchozu S.I. Steinmann.
„V maličkej obci Vyšnom Skalníku, v hornatom kraji okresu Rimavská Sobota, v rodisku jedného z najvýznačnejších slovenských básnikov štúrovskej školy Jána Bottu, sa ešte v roku 1950 rozhodli občania, že si založia družstvo. Podmienky nemali najlepšie. No usilovnou prácou postupne si vybudovali hospodárske budovy, kravín i ošipáreň,“ píše sa v agentúrnej správe z roku 1956.
Družstvo má 270 hektárov poľnohospodárskej pôdy, z toho 150 hektárov ornej. JRD sa zameriava predovšetkým na živočíšnu výrobu, najmä na chov plemenného hovädzieho dobytka a oviec. Majú zavedený tiež vzdušný odchov teliat.
„V Stejnmannových búdkach toho času odchovávajú osem kusov teliat. Stará sa o ne svedomite, ako aj o ďalších 19 teliat a štyri kravy Pavol Hanko,“ uvádza sa archívnej správe.
Jedným z najlepších JRD v Skalickom okrese je Jednotné roľnícke družstvo III. typu v Kopčanoch. Všetko svoje úsilie družstevníci vynakladajú na zvyšovanie rastlinnej a živočíšnej výroby. Dbajú o to, aby všetky práce vykonali načas a v agrotechnických termínoch.
„Družstevníci v Kopčanoch v apríli tohto roku začali so vzdušným odchovom teliat. Za necelé dva mesiace dosiahli pekné výsledky. Ani jedno teľa im neuhynulo,“ píše s v správe z roku 1954.
Skúsenosti sovietskych zootechnikov využívajú aj družstevníci z Majcichova. Predovšetkým ich zásluhou sa zásobovanie mäsom a mliekom oproti vlaňajšku značne zlepšilo.
„Družstevníci v Majcichove, v seredskom okrese, začali v júli tohto roku používať sovietsku metódu pri odchove teliat - vzdušný odchov. Doteraz odchovali touto metódou 40 teliat, z ktorých ani jedno neuhynulo. Pri starom spôsobe odchovu im uhynulo až desať teliat ročne,“ hovorí agentúrna správa.
Na hospodárstve víglašského Výskumného ústavu pre živočíšnu výrobu v Hájnikovej uplatňujú vzdušný odchov teliat už druhý rok. V minulých rokoch, keď vzdušný odchov ešte nepoznali, uhynul im ročne značný počet teliat, čo sa odrážalo v neplnení plánovaných stavov a v malom rozvoji živočíšnej výroby.
„Mláďatá chované v Steinmennových búdkach sú neporovnateľne zdravšie, silnejšie a oveľa rýchlejšie rastú. Podľa zistenia majú teľce väčšie pľúca i srdce a majú chutnejšie mäso,“ hovorí dobová správa.