Veľkonočný pondelok – očakávaný deň malých i veľkých kúpačov
Jedným z najstarších zvykov, ktorý pretrval do dnešných čias, je veľkonočná oblievačka. Tradičnú oblievačku, so všetkým čo k nej patrí, zažijú každoročne dievčence z mnohých rázovitých dedín.
V Liptovskej Tepličke (okres Poprad) sa pred Veľkonočným pondelkom schádzajú mládenci, aby si pripravili taktický plán, ako a ktoré dievčatá vyoblievajú. Dievčatá sa usilujú schovať, ale vždy neúspešne.
Na veži evanjelického kostola vyzváňal zvon, keď sa v uliciach Važca objavili prví oblievači, malí chlapci. Smelo odpovedali na otázku, ku komu idú na oblievačku a ako budú oblievať: parfémom. Už táto strohá odpoveď dala tušiť, že moderný svet zvíťazil aj v tejto rázovitej slovenskej obci, o čom sme sa presvedčili neskôr takmer na každom kroku.
Pravda, najhlbšie korene ľudových zvykov zostali ešte neporušené. Aj keď vidno na mládencoch miesto pekných važeckých krojov moderné nepremokavé "duklaplášte", predsa oblievačka zostala len oblievačkou.
Z veľkonočnej oblievačky sa tešia predovšetkým deti. I chlapci a dievčatá z materskej školy vo Svätom Jure sa dlho tešili na túto chvíľu. Chlapci plietli korbáče, dievčatká zase pripravovali maľované vajíčka. Na šibačku sa i vycifrovali do pekných slovenských krojov.
Veľkonočný pondelok bol štedrý na vodu aj pre zahraničných hostí a domácich rekreantov v medzinárodnom stredisku v Hornom Smokovci. V den šibačky tu boli chlapci a dievčatá z NDR, NSR, Švédska a 50-členná skupina poľnohospodárskej mládeže z celej republiky.