Rok 1959: Zber chmeľu na prvej povojnovej chmeľnici v Častkovciach
Po druhej svetovej vojne postavili v Častkovciach (1956) , okres Nové Mesto nad Váhom prvú slovenskú chmeľnicu.
V týchto dňoch sa začal na oddelení Štátneho majetku v Častkovciach zber chmeľu. Je to zatiaľ jediná chmeľnica na Slovensku na rozlohe dvoch hektárov. Úroda chmeľu je pomerne dobrá, zo štvrť hektára nazbierali takmer 400 vertelov (štvrtiek).
Prvé zmienky o pestovaní chmeľu na území Slovenska pochádzajú zo 16. storočia. Najznámejšími lokalitami boli Spiš, Vyšný Kubín, Hájniky, Kremnička, Ladomierska Vieska, Trubín, Radobica, Bardejov a i.
Výhodným obchodným artiklom sa chmeľ stal až v 19. storočí, keď ho na Dolnej zemi, v okolí Báčky začali pestovať slovenskí prisťahovalci. V bývalom Uhorsku to bola najvýznamnejšia chmeliarska oblasť. Keď sa po vzniku Československa (1918) začali na územie Slovenska vracať prví repatrianti z územia bývalej Juhoslávie, začal sa chmeľ pestovať aj v okolí Galanty, Trnavy a Piešťan.
Prvé úspechy pribrzdila hospodárska kríza a neudelenie ochrannej značky. Chmeľ bol síce kvalitný, ale predával sa lacnejšie ako český, čo spôsobilo postupný zánik slovenských chmeľníc. Ich opätovné zriadenie nastalo až po druhej svetovej vojne v okolí Trebišova, Trnavy, Topoľčian a Trenčína.