Sekcia

Družstevník z Dediny mládeže si zarobil na nové auto

Po vzore sovietskych kolchozov sa buduje ľudovo-demokratické poľnohospodárstvo aj na Slovensku. Mnohým ľuďom združstevňovanie zničí život, ale štát potrebuje svetlé príklady.

 

     Napriek tomu, že väčšina samostatne hospodáriacich roľníkov a gazdov sa združstevňovaniu bráni, štát a vládnuca komunistická strana potrebuje navonok ukázať, že nič lepšie ako je roľnícke družstvo neexistuje.

     Keď nepomáha presviedčanie po dobrom, nastupujú represie. Z nepohodlných gazdov urobia kulakov a nepriateľov štátu, ktorí vraj ničia moderné výdobytky. Mnohé družstvá sú v začiatkoch napriek silnej podpore štátu v problémoch.

      Všetko sa má však obrátiť na dobré, tak ako aj život roľníkov, ktorí mali byť v čase kapitalizmu vykorisťovanou triedou. Komunistická garnitúra chce presvedčiť verejnosť, že karta sa obracia a aj obyčajný družstevník si vie zarobiť na nové auto, čo vtedy bolo obrovskou vymoženosťou.

     Družstevník Ondrej Kresan prišiel do Dediny mládeže v roku 1952 z tehelne v Devínskej Novej Vsi. Od začiatku pracuje statočne so 20-ročným synom pri odchove ošípaných.

 

FOTO: Družstevník Ondrej Kresan prišiel do Dediny mládeže v roku 1952 a spolu so synom pracuje vo výkrmni ošípaných. Zarobil si už na nové osobné auto Škoda 440. Foto: Archív TASR, autor J.Teslík, 16.decembra 1955.

 

       „Plán denných prírastkov sústavne prekračujú o 10 dkg na kus, pri úspore krmiva. Preto len na doplnkových odmenách za prekročenie plánu prírastkov a za zníženie plánovanej spotreby krmív dostali za trištvrte roku 16.060 Kčs,“ uvádza sa v agentúrnej správe z archívu TASR.

       Rovnako sa v správe uvádza, že na zálohách dostali ďalších 13.000 korún. Pri celoročnom vyúčtovaní dostanú na zálohách ďalších vyše 20.000 Kčs ako aj prémie za tretí štvrťrok.

       Okrem toho títo družstevníci ešte majú možnosť získať takzvané naturálie čo predstavovalo za prvých sedem mesiacov vyše 20 metrákov pšenice a jačmeňa a ďalšie metrické centy obilia a zemiakov dostanú pri celoročnom vyúčtovaní. V naturáliách dostanú cukor a ryžu.

     V skutočnosti však nemožno povedať, že by si každý v tom čase dokázal zarobiť na osobné auto. Svedčí o tom aj fakt, že áut po slovenských dedinách naozaj nebolo veľa. 

 

FOTO: Družstevník Ondrej Kresan prišiel do Dediny mládeže v roku 1952 a spolu so synom pracuje vo výkrmni ošípaných. Foto: Archív TASR, autor J.Teslík, 16.decembra 1955.

 

    Ondrej Kresan boll vraj v tom čase po Jozefovi Baňasovi druhým družstevníkom v Dedine mládeže, ktorý mal nové osobné auto. Cez sviatky vraj dostali nové osobné autá aj ďalší členovia družstva.