Nezabudnuteľný oštepár Jan Železný oslavuje životné jubileum
Fenomenálny oštepár, svetový rekordér a olympijsky zlatý medailista, niekdajší člen Armádneho strediska vrcholového športu v Banskej Bystrici, bývalý československý a neskôr český reprezentant Jan Železný dnes oslavuje 50.narodeniny.
Jan Železný sa narodil 16. júna 1966 v českej Mladej Boleslavi. K oštepu nemal odmalička ďaleko. Tejto atletickej disciplíne sa venovala jeho matka i starší brat Petr. Budúceho kráľa oštepu však už od narodenia sprevádzali zdravotné problémy, ktoré sa mu nevyhli ani počas úspešnej športovej kariéry. Napriek tomu však dosahoval vynikajúce výkony, získaval tituly svetových a olympijských šampiónov a zdolával svetové rekordy.
K atletike sa Železný paradoxne dostal cez hádzanú a hokej, ale svoje vrhačské kvality prezentoval už ako chlapec pri hode kriketovou loptičkou, ktorú dokázal poslať do vzdialenosti 80 metrov. Hodu oštepom sa venoval počas vojenskej služby v Dukle Banská Bystrica, kde pod vedením trénera Jaroslava Halvu začal rýchlo výkonnostne rás.
Na štadióne Stavbára Nitra sa už niekoľko rokov stretávali na sústredeniach najlepší vrhači z Československa. Fanúšikovia kráľovnej športu ich mali možnosť sledovať nie len pri tréningoch, ale aj na medzinárodnom mítingu Agrokomplex-Pozemné stavby – Calex, ktorý bol vždy dobre obsadený.
Koncom mája v roku 1987 sa zišla vrhačská elita niekdajšieho Československa na republikových atletických majstrovstvách. V oštepárskom sektore sa rozcvičoval aj 21-ročný Jan Železný, ktorému nový oštep sedel.
Nitriansky atlét Dušan Čiffáry mal vtedy 17 rokov a ako väčšina jeho rovesníkov pomáhal pri rozhodovaní. Na týchto pretekoch pomáhal v sektore skoku do diaľky. Na výsledky z oštepu bol zvedavý, pretože už počas rozcvičovania lietalo náradie cez celý štadión až k výškarskému japexovému sektoru na druhej strane.
„Bol som otočený tvárou k tribúne, ktorá vtedy v Nitre nebola veľmi veľká. Zrazu to v hľadisku zahučalo a ľudia začali postupne stávať zo sedadiel. Otočil som, Železný pozeral za svojim oštepom, ktorý bol ešte vo vzduchu, pre dopadom uý všetci kričali. Myslím, že už vtedy keď bol oštep vo vzduchu, sme vedeli, že bude sveťák,“ spomína si Dušan.
Dodáva, že fanúšikovia nitrianskej atletiky mali možnosť dovtedy na tomto štadióne vidieť dva svetové rekordy. Jeden patril guliarke Helene Fibingerovej a druhý diskárke Zdenke Šilhavej. V posledný májový deň roku 1987 sa po nitrianskom japexe rozbehol Jan Železný a z ruky vypustil oštep, ktorý zaletel do vzdialenosti 87,66 metra.
„Závidel som vtedy kamarátovi, ktorý bol pri meraní tohto pokusu. Držal v ruke pásmo, na ktorom rozhodcovia odčítali svetový rekord. Možno by sa dnes mladým ľuďom zdalo smiešne, že sme to takto prežívali, ale pre nás títo ľudia veľa znamenali, boli to naše vzory a chceli sme sa im podobať. Byť takto blízko svetovému výkon, bol pre nás obrovský zážitok,“ zdôraznil Čiffáry.
Nitrianskym výkonom odštartovala Železného hviezdna oštepárska kariéra. Už v tom istom roku sa dočkal aj prvej (bronzovej) medaily z majstrovstiev sveta v talianskom Ríme. O rok neskôr na svojej prvej olympiáde v Soule získal striebornú medailu.
Ukázali sa však zdravotné problémy, pretože oštepára trápili bolesti chrbtice. Lekárske vyšetrenia ukázali poškodenie dvoch stavcov. Aj napriek týmto problémom sa Jan dokázal vrátiť na oštepárske výslnie, keď v roku 1990 na Mítingu Zlatej ligy v nórskom meste Oslo dosiahol ďalší svetový rekord 89,66 metra.
Na olympiáde v španielskej Barcelone v roku 1992 získal zlato. V Jene (Nemecko) v roku 1996 na Mítingu EAA poslal oštep do vzdialenosti 98,48 metra, čo je doposiaľ neprekonaný svetový rekord. Zlato dosiahol aj na olympiádach v Atlante a v Sydney.
V roku 2001 na majstrovstvách sveta v Edmontone získal Železný ďalšie majstrovské zlato hodom 92,80 metra. Posledným medailovým vystúpením Jana Železného boli majstrovstvá Európy vo švédskom Göteborgu (2006), kde získal bronz. S aktívnou kariérou sa definitívne rozlúčil v septembri 2006 na exhibičnom mítingu v rodnej českej Mladej Boleslavi.
V roku 2000 bol Jan Železný vyhlásený za najlepšieho svetového atléta roka a v rokoch 1996 a 2000 bol najlepším atlétom Európy. Je členom Českého olympijského výboru a v rokoch 2004 až 2012 bol členom Medzinárodného olympijského výboru. V roku 2011 získal v Česku titul tréner roka. Medzi jeho zverencov patrila dvojnásobná olympijská víťazka Barbora Špotáková. V súčasnosti trénuje majstra sveta a Európy Vítìzslava Veselého.
zdroje: TASR, www.osobnosti.cz, www.reflex.cz