Sekcia

Rok 1965: Názornému vyučovaniu pomáhajú učebné pomôcky

Najväčší záujem škôl je o audiovizuálne učebné pomôcky, jazykové laboratóriá, slúchadlové súpravy a meracie prístroje.

 

     O to, aby bol dostatok učebných pomôcok na našich školách sa starajú pracovníci Závodu učebných pomôcok v Banskej Bystrici. Ročne ich školám vydajú za vyše 25 miliónov korún. Pripravujú približne 1500 druhov rôznych pomôcok.

     Závod učebných pomôcok v Banskej Bystrici ako jediný v republike zabezpečuje dodávku školských máp a nástenných obrazov. V dielni pripravia pre školy ročne 100 000 nástenných máp a nástenných obrazov.

Jozef Nasali a Júlia Chmeliková najepujú mapy na plátno. V dielni pripravia ročne pre školy 100 000 nástenných máp a nástenných obrazov. Foto: archív TASR, autor J. Valko/16. marca 1965

 

     Vyučovaciemu procesu má pomôcť aj slúchadlové zariadenie pre ZDŠ. Takúto moderne vybavenú učebňu vyvinuli v n. p. Učebné pomôcky Praha. Zariadenie má slúžiť prevažne na malotriednych školách a pre jazykové vyučovanie na ZDŠ. Pozostáva z magnetofónu, gramofónu, zosilňovača, rozdeľovača programu a moderných zvukovo technických slúchadiel. Môže byť doplnené projektorom 16 mm filmu a diaprojektorom.

Žiaci počas vyučovania. Foto: archív TASR, autor J. Valko/16. marca 1965

 

    Diaprojektor Adior 5x5 cm s programovým ovládačom môže využiť až 60 párov slúchadiel. Učiteľ na malotriednej škole môže nerušene pracovať počas hodiny v učebni so žiakmi rôznych ročníkov, pričom je vylúčené vzájomné rušenie.

Učitelke ZDŠ na Kuzmányho ulici v Banskej Bystrici Agáte Lichej, vysvetľuje využitie slúchadlovej súpravy vedúci stálej výstavy učebných pomôcok Pavel Sihelský. Foto: archív TASR, autor J. Valko/16. marca 1965
Záber zo stálej výstavy učebných pomôcok. Foto: archív TASR, autor J. Valko/16. marca 1965