Sekcia

Pred 46 rokmi sa začala výstavba strojárskeho závodu v Krupine

Rozvoj priemyselnej výroby na Slovensku sa v období budovania ľudovo-demokratického štátu orientoval hlavne na ťažké stojárstvo či chémiu. Podniky so zabehnutou produkciou začali vytvárať svoje pracoviská aj v iných mestách a výroba sa rozdeľovala na viac miest.

FOTO: Položením základného kameňa a slávnostným výkopom  sa v utorok 21.októbra 1969 začala výstavba nového strojárskeho závodu v Krupine, ako pobočného závodu n.p. Podpolianske strojárne v Detve. Pamätnú listinu do základného kameňa uložil podpredseda vlády Slovenskej socialistickej republiky Július Hanus. Foto: Archív TASR, autor  Ľ.Fülle, 21.októbra 1969.

 

   

            Nebývalým rozmachom prechádzal aj národný podnik Podpolianske strojárne v Detve. Tie sa v spolupráci s českým partnerom rozhodli vybudovať stojársky závod v Krupine.

             „Položením základného kameňa a slávnostným výkopom sa začala v utorok 21.októbra 1969 výstavba nového strojárskeho závodu v Krupine, v južnej časti Zvolenského okresu, ako pobočného závodu n.p. Podpolianskych strojární v Detve,“ píše sa v spravodajskom archíve TASR.

             Podobne ako dnes sa ani vtedy podobné udalosti neobišli bez slávnostných ceremónií ukladania základného kameňa. Vládu Slovenskej socialistickej republiky na slávnosti zastupoval jej podpredseda Július Hanus a nechýbali ani zástupcovia Ministerstva priemyslu SSR, krajskí a okresní funkcionári.

              Už v tento deň sa do zeme na vyhradených pozemkoch zahryzli ťažké mechanizmy a začali pripravovať základy nových výrobných hál. Výstavbu toho závodu zverili bratislavskému podniku Stavoindustria.

             

FOTO: Položením základného kameňa a slávnostným výkopom  sa v utorok 21.októbra 1969 začala výstavba nového strojárskeho závodu v Krupine, ako pobočného závodu n.p. Podpolianske strojárne v Detve. Slávnostný výkop pre výstavbu nového závodu patril ťažkým stavebným strojom. . Foto: Archív TASR, autor  Ľ.Fülle, 21.októbra 1969.  

 

              „Nová prevádzka má byť dokončená do roku 1973 a bude zamestnávať 1300 ľudí. V krupinskom závode Podpolianských strojární majú produkovať prídavné zariadenia a náhradné dielce na osvedčené ťažké stavebné stroje,“ uvádza archív TASR.

             Krupinský strojársky závod bol známy aj tým, že sa tu koncom 80.rokov minulého storočia vyrábali komponenty do populárnych nakladačov radu UNC 060. Ročne sa tu vraj vyprodukovalo okolo 3000 kusov týchto malých mechanizmov.

            Viac ako polovica strojov následne putovala odberateľom do Sovietskeho zväzu. Menšie množstvo nakladačov si však objednali aj záujemcovia z nesocialistických krajín ako je Nemecko či Francúzsko.

FOTO: Až polovica ročnej produkcie strojárskeho závodu v Krupine, kde sa montujú univerzálne nakladače UNC 060, putuje na export do ZSSR. Expedícia nakladačov UNC 060. Foto: Archív TASR P.Lenhart 30.marec 1989.