Sekcia

Rok 1988: V Bratislave inštalovali symbol čs. štátnosti

Pred budovou Slovenského národného múzea nainštalovali 21. októbra symbol čs. štátnosti plastiku leva.

 

     Bronzový lev držiaci československý štátny znak sa stal symbolom čs. štátnosti. Je vysoký štyri metre a dlhý päť a pol metra. Plastika je národnou kultúrnou pamiatkou.      

     Po prvý raz sa plastika leva dostala na dunajské nábrežie v spoločnosti sochy generála Milana Rastislava Štefánika v roku 1938. Odhalili ho pri príležitosti 20. výročia vzniku Československej republiky. V pôvodnom projekte boli štyri levy, nakoniec zostal iba jeden. Traduje sa, že autor sochy Bohumil Kafka si nechal doviezť do ateliéru leva zo zoologickej záhrady, aby bola plastika čo najvýstižnejšia. Osud sochy kráľa zvierat mal po prvý raz ovplyvniť vodca nacistickej Veľkonemeckej ríše Adolf Hitler. Počas návštevy novej hranice Ríše v októbri 1938 v bratislavskej Petržalke, vtedy Engerau, mal vysloviť vetu: "Tá mačka musí preč!" Faktom ostáva, že v roku 1940, počas existencie vojnovej Slovenskej republiky, sochu demontovali. Kým sochu leva rozobrali a uložili v kasárňach v Bratislave, Štefánikovu plastiku v 50. rokoch roztavili v zlievarni.

     Bronzový lev, hlavná súčasť Pamätníka československej štátnosti, bol opätovne na nábreží Dunaja nainštalovaný 21. októbra 1988. Tentoraz pred budovou Slovenského národného múzea. Dnes sa nachádza na námestí M. R. Štefánika pred novou budovou SND, ktoré je súčasťou štvrte Eurovea.

Nekompletnú a vážne poškodenú plastiku objavili minulý rok v areáli hradu Devín. Predtým boli jej časti uložené v depozitári Mestského múzea v Petržalke. Po takmer ročných reštaurátorských a zlievarenských prácach priviezli obrovskú sochu zo Závodov umeleckej kovovýroby v Prahe do Bratislavy. Záber z inštalovania plastiky leva. Foto: archív TASR, autor P. Šimončík/ 21. októbra 1988