Ľudmila Cvengrošová cez svoje dielo približuje históriu Slovenska
Akademická sochárka Ľudmila Cvengrošová sa 17. júna dožíva 80 rokov. Cez svoje dielo približuje verejnosti významné etapy histórie Slovenska.
Rodáčka z Radošinej pri Topoľčanoch Ľudmila Cvengrošová bola na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave študentkou národného umelca, profesora Rudolfa Pribiša. Inklinuje ku komornej plastike a k medailérskej tvorbe, ku ktorým čerpá motívy zo slovenskej histórie.
Vytvorila sochy našich predkov, napríklad Súsošie sv. Cyrila a Metoda, sochu kniežaťa Rastislava a ďalšie. Je autorkou trojtonovej plastickej keltskej mince Biatec pred budovou Národnej Banky Slovenska v Bratislave.
Ľudmila Cvengrošová je vášnivou cestovateľkou, prešla takmer všetky svetadiely, čo sa odráža i v jej tvorbe. Celé jej dielo sa koncentruje na zobrazenie ľudskej postavy bez ohľadu na rasu či náboženstvo. Za poctu jej excelentnej medailérskej tvorby možno považovať skutočnosť, že v roku 1999 si už medzičasom zosnulý pápež Ján Pavol II. vybral jej projekt na oficiálnu medailu.
Umelkyňa je autorkou návrhu pamätnej zlatej a paladiovej bimetalovej mince vydanej v roku 2002 pri príležitosti 10. výročia vzniku Slovenskej republiky. Tiež je autorkou busty Alexandra Dubčeka, ktorú v auguste 2002 slávnostne odhalili na rovnomennom námestí pred budovou Národnej rady Slovenskej republiky v Bratislave.
V decembri 2014 nitriansky biskup Viliam Judák slávnostne požehnal v katedrálnom chráme, Bazilike svätého Emeráma na Nitrianskom hrade, edíciu pamätných medailí s názvom Pápeži v dejinách, ktorých autorkou návrhov bola tiež Ľudmila Cvengrošová.
V auguste 2007 jej prezident SR udelil najvyššie štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za významné zásluhy v oblasti výtvarného umenia pri príležitosti štátneho sviatku Dňa Ústavy SR.