Rok 1968: Začala sa okupácia Československa
V noci z 20. na 21. augusta 1968 Armády Varšavskej zmluvy obsadili všetky dôležité miesta v ČSSR. O situácii u nás začala rokovať Bezpečnostná rada OSN. Predstaviteľov KSČ a štátu internovali v ranných hodinách a odviezli do Moskvy.
V augustových udalostiach roku 1968 išlo o historický pokus zmeniť vtedajší politický systém, nastoliť socializmus "s ľudskou tvárou". Ambiciózne plány politickej špičky, ktoré mali podporu väčšiny obyvateľstva, ukončila okupácia. Podieľali sa na nej vojská bývalej NDR, ZSSR, Poľskej, Bulharskej a Maďarskej ľudovej republiky, ktoré majú na svedomí desiatky mŕtvych a stovky zranených. Na okupácii sa nezúčastnilo Rumunsko.
Invázie do Československa pod krycím názvom Operácia Dunaj sa zúčastnilo 27 bojových divízií (12 tankových, 13 motostreleckých, dve výsadkové) a jedna letecká armáda. Intervenčným jednotkám v počte približne 700.000 vojakov s 800 lietadlami, 6300 tankami a 2000 delami a raketami velil generál J. G. Pavlovskij.
Sovietska tlač odôvodňovala v nasledujúcich dňoch vstup vojsk existenciou pozývacieho listu, ktorý zostavili prívrženci konzervatívneho krídla Komunistickej strany Československa, v ktorom žiadali o pomoc v boji proti kontrarevolúcii.
Invázia vojsk Varšavskej zmluvy si k 3. septembru 1968 vyžiadala 72 mŕtvych (z toho 19 na Slovensku), 266 ťažko a 436 ľahko ranených československých občanov.