Rok 1962: Pri Veľkom Krtíši otvorili baňu Dolina
V Modrokamenských uhoľných baniach v Pôtri otvorili v sobotu 17. novembra druhý najmodernejší banský závod na Slovensku, baňu Dolina.
"V Modrokamenských uhoľných baniach robia dnes väčšinu namáhavých prác moderné, vysokovýkonné stroje. Baníkom pomáhajú v práci zvyšovať ťažbu aj najmodernejšie sovietske banské kombajny Donba. Vďaka vysokej mechanizácii prác je produktivita práce v pôtorských baniach vysoká a tiež ťažba rovnomerná. Usilovná práca a mechanizovanie baní sú zárukami, že aj v budúcnosti budú pôtorskí baníci rovnomerne prekračovať plán ťažby", píše sa v archívnej správe TASR.
Dňa 17. novembra 1962 sa začína písať ďalšia kapitola baníctva v modrokamenskom regióne. Pri Veľkom Krtíši otvorili Baňu Dolina – druhý najmodernejší banský závod na Slovensku. Vedúci straníckej a vládnej delegácie, minister palív a energetiky Olřich Černík poďakoval baníkom, technikom, stavbárom, montérom ČKD a ďalším pracovníkom za výstavbu závodu a vyslovil presvedčenie, že baníci splnia svoj záväzok k XII. zjazdu KSČ a dodajú navyše plánu 24.500 ton uhlia.
Rozvoj baníctva v okolí dnešného Veľkého Krtíša sa začal v rokoch 1854 – 1864. K väčšiemu rozmachu však prišlo až po druhej svetovej vojne. Najskôr sa začalo hnedé uhlie ťažiť v Malých Stracinách, od roku 1948 v Pôtri. Vo Veľkom Krtíši začali preto v roku 1950 budovať prvé banícke sídlisko. Mierny útlm nastal začiatkom 60. rokov, keď zrušili okres Modrý Kameň. Otvorenie novej bane Dolina a stále sa zvyšujúci spoločenský záujem o prácu baníka prinavrátil tomuto regiónu status hospodárskej dôležitosti a v roku 1968 sa z Veľkého Krtíša stáva okresné mesto.