Rok 1955: Oživujú staré banícke zvyky
Banícka fakulta Vysokej školy technickej v Košiciach usporiadala v týchto dňoch Barborskú slávnosť. Podľa starého zvyku na nej skokom cez kožu prijali 64 poslucháčov 1. ročníka do baníckeho stavu.
Tento tradičný banícky zvyk sa datuje ešte z čias najstaršej vysokej školy banskej v strednej Európe, ktorú založili v roku 1770 v Banskej Štiavnici. Na tejto nezvyčajnej slávnosti sa zúčastnili i poslucháči Vysokej školy banskej z Ostravy a zástupcovia banských závodov z celého Slovenska.
Slávnostný akt prijímania poslucháčov do baníckeho stavu vykonal prof. inž. dr. Jozef Šimčisko, ktorý mal v tento večer funkciu predsedu prezídia a vysokoškolskí profesori - členovia prezídia, ktorí boli oblečení do baníckej rovnošaty s prepásanou kožou.
Akt prijímania poslucháčov sa vykoná skokom cez kožu. Prvoročiaci, ktorých tento večer nazývajú aj lišiakmi, sa musia najskôr predstaviť a povedať odkiaľ sú. Ako prvý skákal poslucháč 1. ročníka baníckej fakulty VŠT v Košiciach Anton Čarnoky. Po skoku cez kožu vedúci lišiakov, zvaný nadlišiak nasadil každému novoprijatému prvoročiakovi na hlavu banícku čiapku.
Každý lišiak si k tomuto aktu zvolí patróna, tzv. kmotra. Kmotrovia sú obyčajne poslucháči z vyšších ročníkov, ktorí majú byť mladším poslucháčom nápomocní. Po prijatí kmotor opáše kožou novoprijatého prvoročiaka a navzájom sa objímajú. Po vykonaných ceremóniách sa žiaci zapísali do pamätnej knihy baníckej fakulty, v ktorej sa odteraz budú zaznamenávať významné udalosti zo života školy a jej poslucháčov.