Sekcia

Bratislava je oslobodená, nemeckí vojaci kráčajú s rukami nad hlavou

Zástupy zajatých nemeckých vojakov kráčajú po Šancovej ulici. Streľba v uliciach Bratislavy postupne utíchla. Bratislavčania sa dočkali oslobodenia.

 

„Jasne si pamätám na bombardovanie v lete 1944, keď bomby zasiahli rafinériu, my sme sa  vtedy skrývali po pivniciach. Všetko sa otriasalo a nad hlavami sa nám hojdala petrolejka. Aj keď bombardovali Viedeň, videli sme na tej strane obrovskú žiaru,“ spomína si na vojnové roky Pavol Aman, ktorý mal v tom čase len šesť rokov.

Bratislava bola oslobodená 4.apríla 1945. V bojoch o mesto zahynulo 742 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov a 121 civilistov. Počas bojov zhorelo a bolo poškodených viacero budov.

 

FOTO: Z tretieho na štvrtého apríla 1945 oddiely VII. sovietskej gardovej armády, ktoré sa prebojovali do okrajových štvrtí Bratislavy, robia prípravu na poslednú fázu boja o hlavné mesto Slovenska. Červenoarmejci pri útoku v historickej časti mesta. Foto: Archív TASR, 4.apríla 1945.

 

V prvých aprílových dňoch roku 1945 sa prestalo pracovať v úradoch a vo fabrikách. Nefungovala mestská hromadná doprava a 2. apríla toho roku zostalo mesto bez dodávok elektriny a plynu. Dunenie kanónov avizovalo blížiaci sa front. Fašistické vojská vyrabovali významnejšie továrne, zničili most Milana Rastislava Štefánika na mieste, kde neskôr Červená armáda postavila Starý most, ktorý je v tomto čase v rekonštrukcii.

Nemci podpálili niekoľko administratívnych budov. Nemecké vojská napriek vedomiu, že budú nútené ustúpiť, nechceli vydať slovenskú metropolu bez boja. Z priestoru južne od Dunaja prisunuli nové útvary 96., 711. a 23. pešej divízie. Zo záloh 8. armády zaujali 43. a 153. divízia a 27. maďarská divízia obranné postavenie na východných svahoch Malých Karpát.

 

FOTO: Sovietski vojaci v Bratislave - historické zábery z roku 1945. V Bratislave—Rači v dnešnom Dome osvety sídlila jedna zo zásobovacích jednotiek Sovietskej armády. Foto: Archív TASR.

 

Na priamu obranu mesta okrem rôznych, najmä nemeckých vojenských zložiek a malej skupiny gardistov a príslušníkov Hlinkových pohotovostných oddielov, boli sformované tzv. festungsbatalióny, do ktorých zmobilizovali aj staršie ročníky bratislavských Nemcov.

Na petržalskej strane zaujala obranné pozície 6. nemecká a 3. maďarská armáda. Priame boje o mesto sa začali 2. apríla 1945, keď oddiely sovietskych vojsk 2. ukrajinského frontu oslobodili Vajnory. Na druhý deň nastala hlavná ofenzíva Červenej armády. V skorých ranných hodinách po krátkej leteckej príprave a prudkej raketovej a delostreleckej paľbe vyrazili jej pozemné sily do útoku.

 

FOTO: Nemcami zničené a vypálene budovy v Bratislave. Dunajský most. Foto: Archív TASR, autor L.Roller, 28.mája 1945.

 

„Keď sa roznieslo, že Bratislavu oslobodila Červená armáda, ľudia vychádzali z domov. My sme vtedy bývali pri Unitase. Zajatí nemeckí vojaci, zranení a vyčerpaní išli po Šancovej ulici smerom k stanici a boli obkolesení ruskými jednotkami so samopalmi,“ spomína dnes 77-ročný dôchodca Pavol Aman. 

 

FOTO: Z tretieho na štvrtého apríla 1945 oddiely VII. sovietskej gardovej armády, ktoré sa prebojovali do okrajových štvrtí Bratislavy, robia prípravu na poslednú fázu boja o hlavné mesto Slovenska. Na oslobodzovaní Bratislavy sa zúčastnila i Dunajská flotila. Na snímke jej ozbrojené člny brázdia hladinu Dunaja. Foto: Archív TASR, 4.apríla 1945.
FOTO: Sovietski vojaci v Bratislave - historické zábery z roku 1945. Takéto nápisy boli po oslobodzovacích bojoch takmer na každej väčšej budove V Bratislave. Písali ich príslušníci pyrotechnických jednotiek bývalej Červenej armády po odstránení mín a výbušnín z domových priestorov .Foto: Archív TASR.

 

V priestore Dynamitky, Vajnorskej cesty, Trnavskej cesty a Trnávky vytlačili nemeckú obranu a dosiahli výhodné pozície pre boj o celé mesto. Ráno 4. apríla 1945 zaútočila proti Nemcom sovietska pechota podporovaná 27. tankovou brigádou a 2. rumunským tankovým plukom, ale aj bojovými plavidlami Dunajskej flotily sovietskej armády.

Fašistická armáda sa pod náporom presily dala na útek a v meste pokračovali pouličné boje s niekoľkými gardistickými a esesáckymi skupinami. V popoludňajších hodinách dosiahli vojaci Červenej armády západné okraje mesta a nemecké vojská boli z neho vytlačené. Posledné boje definitívne utíchli 4. apríla 1945 vo večerných hodinách.

 

FOTO: Z tretieho na štvrtého apríla 1945 oddiely VII. sovietskej gardovej armády, ktoré sa prebojovali do okrajových štvrtí Bratislavy, robia prípravu na poslednú fázu boja o hlavné mesto Slovenska. Na oslobodzovaní Bratislavy sa zúčastnila i Dunajská flotila. Na snímke v popredí vpravo bratislavský most, ktorý 3.apríla deštrukčné skupiny hitlerovských vojsk vyhodili do povetria. Foto: Archív TASR, 4.apríla 1945.

 

Hlavné mesto Sovietskeho zväzu Moskva si podľa rozkazu č. 330 zo 4. apríla 1945 dvadsiatimi salvami z 220 diel pripomenulo víťazstvo v bojoch o Bratislavu a jej oslobodenie.

 

FOTO: Sovietski vojaci v Bratislave - historické zábery z roku 1945. Dočasný cintorín padlých sovietskych vojakov v Slávičom údolí. Foto: Archív TASR.