Sekcia

Bratislavský hrad sa chystajú otvoriť pre verejnosť

Je 23.október 1968 a priestory Bratislavského hradu sa pripravujú na otvorenie pre verejnosť. V deň 50.výročia založenia Československej republiky 28.októbra budú mať možnosť obyvatelia našej krajiny vidieť jeho zrekonštruované priestory.

FOTO: Bratislavský hrad - bývalé sídlo feudálnych panovníkov bude slúžiť reprezentačným účelom Slovenskej národnej rady a Slovenskému národnému múzeu.. Foto: Archív TASR, autor K.Cích, 23.októbra 1968.

 

 

            Vláda a strana pred začatím rekonštrukcie rozhodla, že bývalé sídlo feudálnych panovníkov obnovené z trosiek, bude slúžiť  na reprezentačné účely pre potreby  Slovenskej národnej rady a ďalšie priestory tejto národnej kultúrnej pamiatky bude využívať Slovenské národné múzeum.

             „Na prvom poschodí sú reprezentačné miestnosti, medzi nimi veľká zasadacia sieň recepčná sála na mieste bývalej kaplnky. Druhé a tretie poschodie zaberajú výstavné miestnosti Slovenského národného múzea. Na najvyššom štvrtom poschodí hradu budú kancelárie historického odboru Slovenského národného múzea,“ píše sa vo vtedajšej správe tlačovej agentúry.

               Už niekoľko hodín po otvorení má byť Bratislavský hrad dejiskom významnej udalosti spolužitia národov Čechov a Slovákov. Dňa 30.októbra vo veľkej hradnej zasadacej sieni Slovenskej národnej rady na prvom poschodí slávnostne podpíšu zákon o federácii ČSSR.

 

 

 V deň 50.výročia vzniku našej republiky odovzdajú renovovaný Bratislavský hrad do užívania verejnosti. O dva dni neskôr 30.októbra vo veľkej hradnej zasadacej sieni SNR na prvom poschodí slávnostne podpíšu zákon o federácii ČSSR. Obradná sieň Slovenskej národnej rady. Foto: Archív TASR, autor K.Cích, 23.októbra 1968.

           Bratislavský hrad je jednou z našich najvýznamnejších historických pamiatok. V dobových záznamoch sa spomína sa už v r. 906 a jeho mená Preslawaburk a Brezesburg dokazujú, že podľa nich dali meno aj mestu Bratislava.

           Pôvodný staroslovanský hrad, ktorý bol drevený dostáva po tatárskej invázii prvú kamennú časť základnú vežu. Z gotickej fázy výstavby hradu je krásna Korvínova brána. V 16 a 17.storočí sa prevádzajú dve renesančné prestavby a neskôr tereziánska prestavba

 

 

FOTO: Pohľad na torzo Bratislavského hradu. Foto: Archív TASR, autor V.Přibyl, 23.septembra 1954.

 

            Od vyhorenia v máji 1811 zub času, slnko, dažde a vetry hlodali múry hradu, ktoré pustli a rozpadávali sa. Hoci začiatkom 50.rokov bol hrad takmer rumoviskom, jeho kontúry dávali Bratislave jej charakteristický vzhľad.

            „Nikto z jej obyvateľov, alebo návštevníkov by si nevedel predstaviť panorámu Bratislavy bez charakteristických kontúr hradu. No nebyť starostlivosti strany a vlády o historické pamiatky, museli by sme sa čoskoro uspokojiť so skutočnosťou, že panoráma Bratislavy by sa stratou tejto vzácnej historickej pamiatky značne zmenila,“ píše sa v spravodajskom archíve TASR.