Rok 1972: Slovenskí vedci získali na svetovej výstave deväť medailí
Na Svetovej výstave vynálezov a zlepšovacích návrhov v Bruseli, získali nečakaný úspech vynálezy vytvorené pracovníkmi slovenských vysokých škôl.
"Na Svetovej výstave vynálezov a zlepšovacích návrhov v Bruseli získali pracovníci slovenských vysokých škôl z deviatich prihlásených súťažných exponátov štyri zlaté medaily, štyri pozlátené a jednu striebornú medailu. Veľký úspech mal patent pracovníčky Ústavu patológie Lekárskej fakulty UK - Fakultná nemocnica v Bratislave, laborantky Eleny Brozmanovej. Za zariadenie na zalievanie histologických vzoriek do parafínu a odkladanie zaliatych vzoriek a mikroskopických preparátov dostala najvyššie ocenenie - zlatú meidailu", uvádza archívna správa TASR.
Patent E. Brozmanovej znamená úplne nový spôsob spracovania tkanivového materiálu odoberaného od živých a mŕtvych ľudí alebo od experimentálnych zvierat. Jeho výhody spočívajú predovšetkým v tom, že značne zjednodušuje prácu, odstraňuje zdraviu škodlivé postupy a z doteraz nepríjemnej práce ju robí príjemnou, atraktívnou a zaujímavou.
Patent nielenže skracuje čas pri spracovaní vzoriek, zvyšuje ich kvalitu, ale umožňuje prehľadnejšie a úspornejšie uloženie tohto z lekárskeho hľadiska veľmi cenného a nevyhnutne potrebného materiálu. O patent, ktorý sa u nás už dlhšie používa, prejavili veľký záujem aj v zahraničí.