Rok 1945: Bratislava sa lúči so svojimi osloboditeľmi
Od polovice novembra sa mestá lúčili s vojakmi Červenej armády, ktorá začala po dohode víťazných mocností opúšťať Československo.
Po skončení 2. svetovej vojny zostalo v celom Československu približne 250 tisíc vojakov Červenej armády a na západe Čiech okolo 42 tisíc amerických vojakov.
V Bratislave zostali po oslobodení (4. apríl 1945) tylové jednotky, ktoré pomáhali odmínovavať mesto. Takisto sa tu nachádzal vojenský lazaret s desiatkami zranených vojakov. V priebehu augusta bolo do mesta prevelených ďalších 600 ženistov, ktorí spolu so zajatými Nemcami začali opravovať zničený Štefánikov most cez Dunaj.
Ešte v marci 1945 sa čs. vláda zaviazala materiálne zabezpečovať sovietske jednotky bojujúce na našom území. Bola to náhrada za vojenskú výstroj a výzbroj, ktorú nám Sovietsky zväz poskytol od roku 1943 pre desať vojenských divízií. Po skončení vojny však bola krajina v zložitej ekonomickej situácii. Fungoval lístkový systém a aj potraviny pre obyvateľstvo boli na prídel.
Československí politici viackrát urgovali sovietsku stranu o odsun vojakov z krajiny. Stalin ešte v júni ubezpečoval čs. premiéra Zdeňka Fierlingera, že len čo bude naša armáda zorganizovaná, odíde sovietske vojsko k našim hraniciam.
Aj americká strana dospela v auguste k záveru, že neexistuje žiadna, ani politická nevyhnutnosť pre prítomnosť cudzích vojsk na našom území. Avšak Američania podmienili svoj odchod dohodou so ZSSR o obojstrannom odchode vojsk oboch mocností. K dohode došlo začiatkom novembra, keď americký prezident H. S. Truman odkázal J. V. Stalinovi, že zotrvanie vojsk sa mu javí ako prekážka pri obnove čs. ekonomiky a zdržiava prirodzenú rekonštrukciu krajiny.
V polovici novembra 1945 tak došlo k plánovanému odchodu amerických a sovietskych vojsk. K 1. decembru zostalo na našom území len niekoľko stoviek ranených sovietskych vojakov a strážna služba. Americkí vojaci odišli všetci.
Zdroj: Sovietske vojská v Československu (2013), PhDr. Michal Štefanský, CSc., Vojenský historický ústav