Sekcia

Rok 1965: Viac mäsa, menej tuku

V súčasnosti je celosvetovým problémom kvalita bravčového mäsa. Chovajú sa ošípané, ktorých mäso je príliš pretučnelé. V dostatočnej miere preto nevyhovuje požiadavkám spracovania, ako aj konzumu.

 

     "Bude potrebné vyšľachtiť mäsový typ ošípanej, ktorý pri vysokej efektívnosti výkrmu vyhovie požiadavkám konzumu. Touto otázkou sa zaoberajú na Stanici výkrmnosti a mäsovej úžitkovosti ošípaných pri Vysokej škole poľnohospodárskej v Nitre.

     Stanica výkrmnosti je jedno z účelových zariadení Katedry chovu ošípaných a oviec so špeciálnym zameraním na produkčné schopnosti našich plemien ošípaných, taktiež jatočnú hodnotu, vrátane kvality mäsa a tuku", uvádza archívna správa TASR.

Meranie hrúbky slaniny sa robí aj u živých a aj u odporazených ošípaných. Je to už prakticky len kontrola predošlého merania. Na snímke Peter Drozda a Ondrej Rajčok, poslucháči VŠP v Nitre pri meraní hrúbky slaniny. Foto: archív TASR, autor J. Bakala/25. júna 1965

 

     Na vybraných JRD a ŠM uskutočňujú priamo zušľachťovacie kríženie pomocou importovaných plemien z Kanady, Švédska, Poľska a pod. Do roku 1970 sa má táto úloha vyriešiť tým, že sa navrhne požadovaný štandard vyslovene mäsového typu ošípanej.

Jedným z najmodernejších prístrojov na stanici výkrmnosti ošípaných na VŠP v Nitre je švédsky automatický počítač hemoglobínu. Na snímke poslucháč 5. ročníka VŠP Stanislav Eliáš pri práci. Foto: archív TASR, autor J. Bakala/25. júna 1965

 

     "Vedúcim celého riešiteľského kolektívu je doc. inž. Viktor Sidor, CSc., vedúci Katedry chovu ošípaných a oviec na VŠP. Na stanici výkrmnosti porážajú ošípané, zisťujú jatočnú výživnosť, kvalitu mäsa a tuku, ako aj obsah jednotlivých látok v mäse. Tieto podklady poslúžia zlepšeniu doterajšej situácie v chove ošípaných u nás, ako aj vyšľachteniu mäsového typu ošípanej, ktorá bude zodpovedať požiadavkám konzumu", píše sa v archívnej správe TASR.

Pri zisťovaní najjemnejších odtieňov farby mäsa na nemeckom fotometri VSU-1. Na snímke vedúci Katedry chovu ošípaných a oviec doc. inž. Viktor Sidor, CSc. vysvetľuje poslucháčom 5. ročníka Petrovi Drozdovi a Alexandrovi Čerešnešovi postup hodnoty farby mäsa. Foto: archív TASR, autor J. Bakala/25. júna 1965