Začína sa predaj zájazdov do zahraničia
Jednou z charakteristických činností pracujúceho ľudu v socialistickom zriadení bolo čakanie v radoch na čokoľvek. Bolo úplne jedno či išlo o tovar za pár korún alebo drahé výrobky. A tak sa stálo v šórach od hygienických potrieb až po zájazdy...napríklad aj do Rumunska.
Dnes sa cestovné kancelárie predháňajú rôznymi ponukami first momentov, či last minute. Zvykli sme si, že ak chceme cestovať lacnejšie, kupujeme zájazdy na poslednú chvíľu. Kedysi to však bolo rozhodne inak. Mohli za to rôzne administratívne úkony, ktoré museli obyvatelia pred vycestovaním do zahraničia absolvovať.
Prísľuby, doložky a nepríjemné otázky
Ak chcel človek vycestovať do kapitalistickej cudziny alebo Juhoslávie, musel požiadať Štátnu banku československú o devízový prísľub. Banke to trvalo aj niekoľko týždňov, kým žiadateľovi poslala nejaké stanovisko. A to mal do toho čo hovoriť príslušný národný výbor, či zamestnávateľ alebo škola. Okrem devízového prísľubu bola nutná aj výjazdová doložka, špeciálne povolenie, ktoré sa dávalo do pasu. Vybavenie doložky trvalo aj celý mesiac.
More a Balaton za odmenu
Do spriatelených socialistických krajín sa cestovalo menej „dramaticky“. Viacerí sa k takýmto pobytom dostali cez svojich zamestnávateľov. Fabriky, podniky, družstvá, ale i úrady odmeňovali svojich najlepších zamestnancov zahraničnými poukazmi Revolučného odborového hnutia. Pracujúci sa tak dostali k Čiernemu moru do Bulharska, Rumunska, do Maďarska na Balatom, ale aj do Juhoslávie.
To najlepšie na začiatku
Predajom zájazdov na rok 1970 začala Cestovná kancelária mládeže v pondelok 8. decembra svoju jubilejnú pätnástu sezónu. Už dlhé hodiny pred otvorením CKM v Bratislave stáli stovky mládežníkov v rade a čakali na začiatok predaja. V budúcom roku poskytne CKM služby viac než 155.000 mladým ľuďom, ktorí pôjdu s 800 zájazdami do 15 štátov po sedemdesiatich trasách do 100 pobytových miest. Najpočetnejšie skupiny navštívia Bulharsko, Juhosláviu, Sovietsky zväz a Rumunsko.
Šťastných 45 tísíc...
V minulom roku (1968) prežilo svoju dovolenku alebo prázdniny približne 45 000 mladých ľudí takmer vo všetkých európskych krajinách. Z toho mimo socialistických štátov vo Francúzsku, Taliansku, Anglicku, Rakúsku a Škandinávii. Novinkou boli letecké zájazdy do Tunisu, Libanonu, Ghany, Guiney a kombinované zájazdy do viacerých štátov. Pestrý bol i zoznam tematických, študijných zájazdov, jazykových kurzov atď.