Pripravuje sa televízny Silvester
Zábavné estrády sa stali pravidelnou súčasťou posledného dňa roku v každej televízii. K nezabudnuteľným menám televízneho Silvestra v Československu patrili Vladimír Dvořák, Jiřina Bohdalová, Vladimír Menšík, Oldo Hlaváček, Ivan Krajíček, Jozef Króner, Zora Kolínska, Magda Paveleková a mnohí ďalší.
Československá televízia začala zo svojho pražského štúdia vysielať v máji 1953. Bratislavské štúdio sa k nej pridalo v novembri 1956. V prvom roku vysielania ČST bolo v republike v prevádzke asi dvetisíc televízorov. Polovicu z nich doviezli z NDR, kde sa v sovietskej licencii vyrábali televízory značky Leningrad. Prvé československé tv prijímače značky Tesla 4001, ktoré uviedli na trh v tom istom roku, mali pre našinca horibilnú sumu. Začali sa predávať za štyritisíc Kčs, čo si len málokto v tej dobe mohol dovoliť. Cena neskôr klesla na prijatelnejšie dve tisícky.
Zábava musí byť
Aj napriek nízkemu počtu divákov sa vedenie ČST rozhodlo pripraviť na Silvestra zábavný program. Televízia začala v posledný deň roka vysielať už o ôsmej večer. Program bol zostavený na štyri a pol hodiny a striedali sa v ňom tri hodinové bloky slova s tridsať minútovými hudobnými predelmi.
To najlepšie čo u nás máme
Režisérmi programu boli Elmar Klos, Václav Wasserman a Jiří Sequens. Diváci sa tak mohli pobaviť na filmovej reportáži z Chaplinových grotesiek a filmoch s F. Lupinom, videli cirkusové výstupy, smiali sa s humoristami a populárnymi hercami Marvanom, Burianom, Werichom, Filipovským, Horníčkom, Fialom a ďalšími. Čas pred polnocou vyplnili populárni Fučíkovci, ktorí ako sa píše v archívnej správe „sú najkrajším dokladom prirodzenej, sviežej a novej zábavy našej mládeže“. Polnočný prípitok patril mladým ľuďom z tohto zoskupenia a program uzavreli ich nové piesne.
Založená tradícia
Už v prvom roku existencie ČST tak bola založená tradícia celovečerných silvestrovských televíznych estrád. Po prvom roku vysielania sa v Prahe vytvoril aj stály kolektív programových pracovníkov, ktorý po desaťročia udával trend televíznej tvorby. Bol medzi nimi Jaroslav Dietl, Jindřich Fairaizl, Štepánky Haničincová a i.
Po prvý raz naživo
Pre televíznu zábavu bol prelomový rok 1959, keď ČST po prvý raz odvysielala veľkú zábavnú revue scenáristu Vladimíra Dvořáka, ktorú spolu s J. Bohdalovou aj moderoval. Program mal mimoriadny ohlas, a tak si ho televízia objednala aj na ďalší rok. Tým sa začína tradícia živých televíznych Silvestrov. V roku 1966 sa po prvý raz natáčal silvestrovský program v réžii Iva Paukerta aj v Bratislave.
Rok 1968 - silvestrovská zábava zo záznamu
Naživo sa Silvester naposledy vysielal v roku 1967. Predovšetkým z politických dôvodov sa v ďalších rokoch začala koncoročná televízna zábava natáčať koncom októbra alebo začiatkom novembra. Točilo sa spravidla dva dni a potom nasledovali dlhé hodiny strihania a mixovania rôznych záberov. V roku 1970 sa televízny Silvester natáčal opäť v Bratislave. Režisérom programu Randez-vous pri Dunaji bol Ján Roháč.
"Redakcie zábavných programov Čs. televízie pripravili v tomto roku spoločné programy na Silvestra a budú ich aj spoločne celoštátne vysielať. Časť programu — nazvanú Randez-vous na Dunaji vyrobili v bratislavských štúdiách. Štáb tvorcov - režisér Ján Roháč, hlavný kameraman Jiří Lebeda, autor scenára Vladimír Dvořák, ktorý reláciu súčasne s Jiřinou Bohdalovou konferuje, ako aj poprední naši a zahraniční speváci - sľubujú dobrú zábavu pri obrazovkách", píše sa v archívnej správe TASR.
Relácia Vtipnejší vyhráva baví ČSSR
Slovenským vkladom do celoštátneho silvestrovského vysielania bola na dlhé roky relácia Vtipnejší vyhráva, ktorú režíroval Karol Strážnický. Posledný klasický Silvester, na aký boli diváci takmer tri desaťročia zvyknutý, sa odvysielal v roku 1988. Silvestrovský program, ktorý bol pre ČST vyrobený v roku 1989 a z politických dôvodov nebol odvysielaný, si diváci pozreli po niekoľkých rokoch pod názvom "Silvester, ktorý sa nevysielal".