Dar považskobystrických strojárov zjazdu Komunistickej strany Slovenska
Pri rôznych príležitostiach dávajú robotníci, roľníci i pracujúca inteligencia najavo svoju vďaku komunistickej strane a vláde za podmienky, ktoré vytvára pre rozvoj socialistickej vlasti. Takouto príležitosťou sú aj stranícke zjazdy.
V polovici mája 1958 majú do rokovacej miestnosti zasadnúť delegáti zjazdu Komunistickej strany Slovenska, ktorý sa koná niekoľko týždňov pred celorepublikovým XI. zjazdom Komunistickej strany Československa. Závody, družstvá i ďalšie inštitúcie sa predháňajú, kto prinesie originálnejší príspevok.
Kolektívy pracujú na plné obrátky, aby sa vedeli pred zjazdom pochváliť čo všetko sa im podarilo dosiahnuť, len preto, aby sa v tlači či na verejnosti objavilo ich meno v súvislosti s rokovaním delegátov. Vytyčovanie záväzkov, ich plnenie a okrúhle čísla v produkcii, to všetko prinesie dobrú reklamu strane, ktorá sa vraj príkladne stará o krajinu.
Iniciatívne sa k rokovaniu zjazdu slovenských komunistov postavili aj vedenie a zamestnanci Považských strojární v Považskej Bystrici. Z linky mal vyjsť jubilejný kus, ktorý mal byť pozdravom pre rokujúcich delegátov.
"Snemovanie najlepších synov a dcér slovenského pracujúceho ľudu na zjazde KSS, ktorý sa začal v piatok 16.mája, pozdravili pracovníci Závodu Klementa Gottwalda v Považskej Bystrici výraznými pracovnými úspechmi. Keď ešte v predmájovom období vyrobili stotisíci kus ľudového motocykla Pionier,“píše sa v správe tlačovej agentúry v máji 1958.
Okrem toho v rámci súťaže štyroch strojárskych podnikov vtedy z usporeného materiálu vyrobili už 500 motocyklov tej istej značky, začali v týchto dňoch sériové vyrábať zlepšený druh Pioniera 550 na export.
„Za tieto pracovné víťazstvá prevzali v predvečer zjazdu KSS vo štvrtok 15.mája už jedenásty raz Červenú zástavu vlády a Ústrednej rady odborov RO, ktorú im odovzdal minister strojárenstva Václav Ouzký. Už na strojárskej výstave v Brne sa tešil veľkému záujmu aj elegantný skúter Manet 98,“ uvádza sa v správe.