Sekcia

Deň československej známky

Pravidelne niekoľko dní pred Vianocami sa v Československu konali filatelistické výstavy. V kalendári mali filatelisti vyhradený dátum 18. december kedy bol Deň československej známky.

     V roku 1950 vznikla v Bratislave Poštová filatelistická služba (POFIS). Pre celé Slovensko zabezpečovala veľkoobchodný a maloobchodný predaj známok a filatelistických potrieb. Od začiatku v nej pracoval aj jediný súdny znalec pre Slovensko Adam Adamovič. POFIS mal sieť svojich predajní, okrem toho zabezpečoval predaj námetových balíčkov v stánkoch PNS, zabezpečoval novinkovú službu československých známok a známok socialistických štátov pre všetkých členov Slovenského zväzu filatelistov.

     „Rukami pracovníkov POFISu prejde za rok v priemere 40 miliónov známok. Filatelistické pomôcky (albumy, pinzety, zúbkomery, lupy...) predá POFIS ročne za milión korún. Neoceniteľnú službu filatelistom robí bratislavská písomná predajňa POFIS, ktorá je jediná v ČSSR. Ročne vybaví okolo 10 tisíc objednávok. Zberateľom zabezpečuje novinkovú službu, predaj starších známok podľa stavu zásob i filatelistických potrieb ročne za viac ako 2 milióny korún.“

     Prvý filatelistický spolok na území Slovenska vznikol v roku 1895 v Kremnici. Známková spoločnosť, ako sa oficiálne nazýval, fungovala do roku 1904. Po vzniku ČSR sa filatelistické kluby registrovali do Zväzu čs. filatelistických spolkov. Na Slovensku aktívne pracovali v Košiciach, Bratislave, Žiline a Trenčíne. Po 2. svetovej vojne sa slovenský a český zväz filatelistických spolkov spojil do jedného spoločného.  V roku 1951 sa slovenská časť spolku premenovala na  Zväz slovenských filatelistov.  K jeho pravidelným činnostiam patrilo i usporiadavanie výstav.