Sekcia

Rok 1953: Objavili vakcínu proti detskej obrne

Detská obrna (paralytická poliomyelitída)je nebezpečné vírusové ochorenie, ktoré môže spôsobiť ochrnutie až smrť udusením v dôsledku paralýzy dýchacích svalov.

 

     V pondelok 26. marca uplynie 65 rokov ako americký virológ, imunológ a detský lekár Jonas Edward Salk oznámil, že objavil vakcínu proti detskej obrne. Epidémia obrny sa Spojenými štátmi americkými výrazne prehnala v roku 1952. Nebezpečným vírusovým ochorením, ktoré mohlo spôsobiť ochrnutie až smrť udusením v dôsledku paralýzy dýchacích svalov, sa vtedy nakazilo viac ako 55.000 detí.

     Virológ, imunológ a detský lekár Jonas Edward Salk (1914-1995) sa stal doslova národným hrdinom, pretože objavil proti detskej obrne vakcínu, o čom verejnosť informoval 26. marca 1953. Pri práci mu pomohol objav ďalšieho amerického lekára a virológa Thomasa Huckle Wellera, objaviteľa metódy na kultiváciu vírusu poliomyelitídy na humánnych tkanivách v laboratórnych podmienkach. Výskumníci zásobovaní potrebným množstvom kultivácií vírusu mohli v príprave vakcíny rýchlejšie napredovať.

V týchto dňoch sa končí v Západoslovenskom kraji prvá etapa očkovania proti detskej obrne. Opäť sa použila Sabinova živá vakcína, ktorá zvyšuje hladinu protilátok v krvi a vytláča vírusových pôvodcov choroby. Vakcínou zaočkovali v kraji takmer pol milióna detí. Po minuloročnom očkovaní, ktoré sa uskutočnilo v masovom meradle, nedošlo v kraji okrem dvoch prípadov k onemocneniu na detská obrnu. Foto: archív TASR, autor M. Slosiariková/15. apríla 1961

 

     Vakcínu doktora Salka v roku 1953 použili v rozsiahlom pokuse, na ktorom sa zúčastnili takmer dva milióny detí. Pokusné očkovanie bolo úspešné, prinieslo očakávané výsledky a ochorenie bolo takmer porazené. Počas rokov 1955 až 1957, keď sa začalo s plošným očkovaním a výskyt ochorenia klesol o 90 percent. Jonas Edward Salk si vakcínu nikdy nedal patentovať. Odhaduje sa, že tým prišiel asi o 7 miliárd dolárov.  

     Na Slovensku sa s celoplošným očkovaním proti detskej obrne začalo v roku 1957. "V stredu 27. februára zavítala do škôl Pezinského Okresu v Bratislavskom kraji skupina lekárov, ktorá začala významnú akciu československého zdravotníctva - očkovanie všetkých detí od 7 mesiacov do 7 rokov proti detskej obrne. Lekári, medzi ktorými boli významní odborníci - pediatri, riaditeľka Krajskej detskej nemocnice v Bratislave MUDr. Oľga Richterová, MUDr. Artur Novák, zástupca predsedu Slovenskej komisie pre otázky očkovania proti detskej obrne a ďalší - zaočkovali v tento deň do 5.000 detí. Druhú injekciu dostanú deti o 4 týždne a tretiu deväť mesiacov po druhej.

     Touto významnou akciou, ktorá má zamedziť prípadný výskyt detskej obrny u nás, sa zaraďuje Československo medzi prvé krajiny, ktoré začínajú plánovite a masove očkovať proti detskej obrne", píše sa v archívnej správe TASR.