Sekcia

Do hereckého neba odišla ikona slovenského divadelného umenia

Vo veku 88 rokov v utorok 3.mája 2016 zomrel jeden z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského hereckého umenia Karol Machata. Jeho divadelné postavy si pripomeňme prostredníctvom fotografií z archívu TASR.

 

Výrazný predstaviteľ slovenského moderného herectva silou svojej hereckej individuality a nevšednou mierou talentu patril niekoľko desaťročí k popredným osobnostiam Činohry Slovenského národného divadla.

Karol Machata sa narodil 13. januára 1928 v Malackách. Už ako dvanásťročný začínal v rozhlase a venoval sa ochotníckemu divadlu. V roku 1950 vyštudoval herectvo na Štátnom konzervatóriu v Bratislave. Dráhu profesionálneho herca začínal v Armádnom divadle v Martine, kde pôsobil v rokoch 1952-1953. Do roku 1998 bol potom nepretržite členom Činohry SND v Bratislave.

 

FOTO: Divadlo P.O.Hviezdoslava uvedie ako poslednú premiéru v tejto sezóne v sobotu 11.júla známu slovenskú veselohru Jána Palárika Inkognito. Hru naštudoval K.L.Zachar, výprava je od Zbyňka Kolára, hudba od Tibora Andrašovana. 8 Karol Machata ako Ján Jelenský, slovensky básnik a Zdena Grúberová ako Evička. Foto: Archív TASR, autor V.Přibyl, 9.júla 1970.

 

Disponoval nevšednou mierou talentu, ktorý využil v desiatkach divadelných a filmových rolí. Po prvých úlohách - inscenácie Sládkovičovej Maríny (1948), Jakuba v Laholovom Atentáte (1949) a Fortinbrasa v Shakespearovom Hamletovi (1950), ktoré stvárnil ešte ako študent, upozornil na seba skvele stvárnenými postavami na divadelných doskách v Martine. Tam jeho titulné postavy Geľo Sebechlebský (1952) a Jánošík (1953) napriek hercovej mladosti zožali prenikavý úspech.

 

 

FOTO: Činohra Národného divadla v Bratislave naštudovala a dňa 17. decembra 1955 uviedla ako premiéru na scéne divadla P. O. Hviezdoslava tragédiu Fridricha Schillera Zbojníci. Réžiu hry, ktorá je inscenovaná pri príležitosti 150. výročia Schillerovej smrti a nad ktorou prevzal patronát Slovenský výbor obrancov mieru, má Tibor Rakovský. Karol Machata ako zbojnícky kapitán Karol Moor a Mária Kráľovičová v úlohe jeho milej Amálie von Edelreich. Foto: Archív TASR, autor V.Přibyl, 17.decembra 1955.

 

Svoj talent predviedol v desiatkach divadelných a filmových rolí. Vynikol v Schillerových Zbojníkoch, Tylovom Krvavom súde a v Rostandovom Cyranovi de Bergerac. Karol Machata bol aj uznávaným predstaviteľom Shakespearovských postáv. Zažiaril v inscenáciách Veselé panie z Windsoru, Rómeo a Júlia, Hamlet, Kráľ Lear a nezabudnuteľné boli tiež jeho Čechovovské kreácie i účinkovanie v klasickom svetovom repertoári.

 

FOTO: Na Malej scéne Slovenského národného divadla v Bratislave otvoria sezónu v nedeľu 15. septembra premiérou hry Škvrny na slnku” od Leopolda Laholu. Milka Vášáryová v úlohe Terezy a Karol Machata v úlohe Róberta. Foto: Archív TASE, autor M.Borodáčová, 13.septembra 1968.

 

Za množstvo svojich výrazných postáv vďačí Machata aj slovenskej dramatike, predovšetkým autorom Petrovi Karvašovi, Štefanovi Králikovi, Leopoldovi Laholovi, Ivanovi Bukovčanovi, ale aj Jánovi Palárikovi.

Kultivovaný prejav, ktorý si uchoval čaro spontánnosti najmä v komediálnych polohách, patrí k tomu najcennejšiemu, čím obohatil dejiny slovenského herectva. V rozhlasových hrách a pásmach vytvoril širokú škálu dramatických postáv s jemným zmyslom pre špecifikum rozhlasového herectva.

V 60. a 70. rokoch 20. storočia ďalej úspešne stvárnil úlohy v Záborského Najdúchovi, v Millerovej Cene a Cyrana z Bergeracu v rovnomennej Rostandovej hre.

 

FOTO:Premiéru veršovanej hrdinskej komédie v 5 dejstvách od Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeracu uvedie v sobotu 22.apríla. činohra Slovenského národného divadla v Bratislave. Karol Machata v úlohe Cyrana a Štefan Kvietik v úlohe Le Breta. Foto: Archív TASR, autor M.Borodáčová,, 21.apríla 1967.

 

Filmy, v ktorých stvárnil postavy, patria do zlatého fondu slovenskej kinematografie. Zahral si napríklad v snímkach Zemianska česť (1957), Drevená dedina (1954), Dáždnik svätého Petra (1958), Prerušená pieseň (1959), Pieseň o sivom holubovi (1961), Polnočná omša (1962), Zločin slečny Bacilpýšky (1970), Hriech Kataríny Padychovej (1973), Skrytý prameň (1973), Červené víno (1976), Soľ nad zlato (1982) a mnohých ďalších.

 

 

Za svoje herecké umenie získal množstvo cien, medzi inými Poctu ministerstva kultúry SR udelenú k jeho sedemdesiatym narodeninám. V roku 1967 získal titul zaslúžilý umelec a v roku 1979 národný umelec.

Prezident SR Rudolf Schuster odovzdal 1. januára 2003 Karolovi Machatovi štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy v oblasti, divadelnej, filmovej a rozhlasovej tvorby. V roku 2005 si prevzal cenu Nadácie Tatrabanky za celoživotné dielo v oblasti umenia.  V roku 2008 sa stal laureátom Ceny OTO 2007 a zároveň bol uvedený do Siene slávy.