Sekcia

V Skalici začala 6. novembra 1918 pracovať dočasná vláda

Udalosti roku 1918 po vyhlásení Československej republiky pripomína na skalickej radnici tabuľa na pamiatku pobytu dočasnej vlády pre Slovensko.

     Vládu, ktorej členmi boli Vavro Šrobár i skalický rodák Pavol Blaho, priviezol do Skalice 6. novembra 1918 špeciálny vlak z Prahy. Jej úlohou bolo zabrániť chaosu a anarchii na území Slovenska, členovia boli sčasti ubytovaní v dome Pavla Blahu na skalickom hlavnom námestí, ktorého autorom je renomovaný architekt Dušan Jurkovič.

Rozdelenie funkcií

     V Skalici vítali vládu  tisíce obyvateľov mesta i širokého okolia. Po príchode do mesta si členovia vlády rozdelili právomoci. Vavro Šrobár si ponechal na starosti okrem vedenia vlády i veci diplomatické, politické, kultúru, financovanie a zdravotníctvo. Pavol Blaho dostal politické veci, poľnohospodárstvo a zásobovanie, Ivan Dérer domobranu a súdnictvo, Anton Štefánek školstvo, Kornel Stodola priemysel a obchod, tajomníkovi dočasnej vlády Štefanovi Janšákovi sa ušli záležitosti verejných prác, dopravy a pošty.     

Vyučovanie po slovensky 

     Vláda začala v Skalici pracovať 6. novembra 1918. Pred piatimi tisíckami zhromaždených proklamoval Šrobár vytvorenie Československej republiky a prevzatie správy vecí verejných do rúk dočasnej vlády. Anton Štefánek vyhlásil za vyučovací jazyk na Slovensku slovenčinu. Ďalšie ľudové zhromaždenie sa uskutočnilo na druhý deň v Malackách.       

Štát mal byť demokratický

     V príprave na príchod dočasnej vlády do Trnavy obsadili česko-slovenské vojská pod vedením Miloša Úlehlu 8. novembra Trnavu. Na ľudovom zhromaždení tam 10. novembra vláda deklarovala svoje prevzatie správy na oslobodenom území. Vo svojich prejavoch členovia vlády poukazovali na to, že nový štát je a bude demokratický, v ktorom bude mať miesto láska k slovenčine a vyhlásili program slobodnej cirkvi. V podobnom duchu sa nieslo vystúpenie dočasnej vlády v Senici o deň neskôr.

     Činnosť dočasnej vlády ukončila jej demisia 15. novembra, pretože 14. novembra sa zišlo Národné zhromaždenie a ustanovilo prvú československú vládu.