Sekcia

Rok 1961: Otvorili prvý Dom československo-sovietskeho priateľstva

Uprostred najkrajšej časti Bratislavy - na dunajskom nábreží na Mostovej ulici, otvorili v piatok 17. novembra Dom československo-sovietskeho priateľstva ako prvý svojho druhu v republike.

 

     Prvým podujatím Domu ČSSP je výstava „So Sovietskym zväzom na večné časy“, ktorá dokumentuje nerozborné priateľstvo a bratstvo československého a sovietskeho ľudu. Okolo 600 dokumentov, inštalovaných na paneloch a vo vitrínach, znázorňuje priateľstvo a bratské vzťahy nášho a sovietskeho ľudu.

„Náš ľud s veľkou pozornosťou sleduje úspechy Sovietskeho zväzu na všetkých úsekoch života“, povedal v otváracom prejave predseda MV ČSSP Karol Šavel. „Dom priateľstva i výstava dokumentuje, že medzi národmi Sovietskeho zväzu a Československa boli vždy pevné priateľské styky, ktoré prispejú k upevneniu bratstva našich národov“, píše sa v archívnej správe TASR.  

Predseda MV ČSSP Karol Šavel pri otváracom prejave. Foto: archív TASR, autor M. Slosiariková/17. novembra 1961

 

     Dom československo-sovietskeho priateľstva, bude slúžiť ako stredisko pre hostí zo Sovietskeho zväzu i ako kultúrna ustanovizeň pre našich občanov.

     V Dome priateľstva sa budú môcť naši občania názorne oboznamovať so životom a prácou sovietskeho ľudu pri budovaní komunistickej spoločnosti formou besied, cyklami prednášok, filmových predstavení, výstav, koncertov. V budove je i čitáreň a knižná služba.

     Dom ČSSP je kultúrnovýchovné zariadenie Povereníctva SNR pre školstvo a kultúru. 

Pracovníci bratislavského Domu ČSSP, ktorý je jediným zariadením tohto druhu v ČSSR. Sprava: Ján Divinec, Iva Sýkorová, programová pracovníčka a Terézia Kostyová, ktorá pracuje v Dome ČSSP od jeho založenia. Foto: archív TASR, autor Š. Petráš/15. novembra 1966
Pestrý obrazový materiál vo výkladoch Domu ČSSP, ktorý sa nachádza na rušnom mieste Bratislavy, oboznamuje okoloidúcich chodcov s udalosťami a životom ľudu vo veľkej krajine Sovietov. Foto: archív TASR, autor Š. Petráš/15. novembra 1966