Výrobky z Dolných Hámrov na EXPO 1967
Prípravy na Svetovú výstavu v Montreale sú v plnom prúde. V roku 1967 sa otvorili brány jedného z najväčších podujatí svojej doby, kde sa chcela každá účastnícka krajina ukázať v tom najlepšom svetle. Každý sem priniesol niečo špecifické. Výnimkou nebolo ani Československo, kde sa v tom čase rozbiehal obrodný proces.
Svetová výstava v Montreale, ktorá sa konala od apríla do októbra 1967, je dodnes považovaná za jedno z najúspešnejších podujatí svojho druhu v histórii. Podľa štatistík, expozície navštívilo viac ako 50 miliónov ľudí. Na podujatí sa prezentovalo 62 krajín sveta, pričom súčasťou výstavy bol aj československý pavilón.
Návštevníci nášho pavilónu sa najviac zaujímali o Oltár majstra Pavla z Levoče, Třebechovický betlehem, či výrobky českých sklárov. Obrovský úspech zožalo interaktívne filmové predstavenie Kinoautomat, ktoré moderoval nezabudnuteľný český herec a komik Miroslav Horníček. Ten svoje zážitky z Kanady neskôr opísal v knihe Javorové listy. Naša výprava však návštevníkom pripravila aj iné potešenie, bolo určené pre gurmánov.
Na svetovú výstavu naša krajina plánovala vyviezť aj kvalitné produkty českých pivovarov i slovenských vinohradníckych oblastí. Tie mali byť doplnené špecialitami českej a slovenskej gastronómie. Všetko sa to malo diať v dvoch zariadeniach: v Staropražskej zámockej reštaurácii a v Slovenskej vinárni.
Fotoreportér tlačovej agentúry v polovici októbra 1966 zašiel do prevádzky podniku Sandrik v Dolných Hámroch, kde sa už kompletizovalo vybavenie a servis pre obe reštaurácie. „Pracovníci závodu pripravujú na expedíciu do Kanady 60 druhov postriebreného náčinia a príborov z nerezu, ktoré v najbližších dňoch odošlú do dejiska Svetovej výstavy. Táto zásielka, ktorú zhotovili pracovníci závodu mimo plánu, obsahuje celkove 11 621 kusov náčinia,“ uvádza sa správe tlačovej agentúry.
Balenie náčinia je v plnom prúde a všetko si vyžaduje veľkú pozornosť najmä zo strany zamestnancov. Marta Neuvirthová kontroluje každý kus, ktorý poputuje do Montrealu. Všetko musí byť v perfektnom stave, aby hosťom v našich reštauráciách inštalovaných v Kanade chutilo a cítili sa príjemne.
V týchto dňoch má najviac práce vedúci odbytu Ján Maruniak, na ktorého pleciach je zodpovednosť za kvalitu a presnosť dodávky. Príbory, svietniky, nádoby, časti stolovacieho servisu a ostatné ozdobné predmety, ktoré majú čo najviac priblížiť atmosféru našej krajiny v zahraničí, musia byť starostlivo zabalené.