Elektrotechnická fakulta dostala nové pracovisko so sovietskym počítačom
Automatizácia výroby si vyžadovala, aby boli odborníci vzdelaní aj v oblasti počítačových systémov, ktoré sa od 2.svetovej vojny začali postupne rozvíjať. Všetkým bolo jasné, že budúcnosť sveta sa bez počítačov nezaobíde.
FOTO: Na Elektrotechnickej fakulte SVŠT v Bratislave uviedli do prevádzky najmladšie a zároveň najmodernejšie pracovisko - počítačové stredisko. Je vybavené elektronickým samočinným počítačom Ural/2, ktorý pre školu dodal Sovietsky zväz. Inžinier René Filustek pri kontrole elektronických uzlov samočinného počítača. Foto: Archív TASR, autor V.Přibyl, 21.októbra 1963.
O vzdelávanie odborníkov v tejto oblasti sa starali vysokoškolské pracoviská. Nebolo tomu inak ani na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave, kde sa postupne počítače dostávajú do všetkých zložiek prípravy budúcich inžinierov.
Začiatky však neboli jednoduché. Počítačové strediská a pracoviská v minulosti potrebovali oveľa viac priestoru ako dnes. Veda a výskum sa však už bez týchto moderných technológií nevedeli zaobísť. Slovenská vysoká škola technická v Bratislave (SVŠT) si pripomína 25.výročie svojho založenia a pracovníci jednej z fakúlt dostávajú k tomuto výročiu významný dar.
„V pondelok 21.októbra 1963 na Elektrotechnickej fakulte SVŠT v Bratislave pri príležitosti 25. výročia založenia tejto školy uviedli do prevádzky najmladšie a zároveň najmodernejšie pracovisko - počítačové stredisko. Toto pracovisko je vybavené elektronickým samočinným počítačom Ural/2, ktorý pre školu dodal Sovietsky zväz,“ píše sa v správe z archívu TASR.
Zriadením a prevádzkou nového počítačového strediska škola prehlbovať výchovu technického dorastu aj v oblasti využitia najmodernejšej techniky, samočinných počítačov pre vedecko-výskumné, technické a hospodárske výpočty.
„Úctyhodná rýchlosť stroja umožňuje robiť zložité technické výpočty asi 100-krát rýchlejšie ako počítanie ručné. Kapacita pamätí stroja postačuje na to, aby sa prostredníctvo neho mohli vykonávať aj také zložité výpočty, ktoré by pri ručnom počítaní boli alebo vôbec nezvládnuteľné alebo v dôsledku svojej rozsiahlosti tak zdĺhavé, že po ich uskutočnení byuž nemali význam pre praktické využitie,“ takto vtedy pred novinármi prezentovali schopnosti sovietskeho počítača.