Ferdiš Kostka - prvý výtvarník s titulom národný umelec
Dňa 11. októbra 1878 sa v Stupave narodil keramikár Ferdiš Kostka. V roku 1946 dostal ako prvý výtvarník titul národný umelec. Preslávil sa fajansovými soškami.
Ferdiš Kostka pochádzal zo starej západoslovenskej džbánkarskej rodiny. Džbánkarstvu a keramickému umeniu sa od malička priúčal u svojho otca, ktorému pomáhal robiť figúrky a sošky z hliny. Neskoršie sa dostal do hrnčiarskej dielne svojho staršieho brata Jána a po štyroch rokoch sa stal tovarišom. V dielni pracoval od roku 1896, v roku 1913 podnik prevzal a pod jeho vedením fungoval až do roku 1950.
Počas 1. svetovej vojny F. Kostku v Rusku zajali, v roku 1918 ho repatriovali. Po svetovej vojne pomáhal najprv na vajnorskej fare u svojho príbuzného Juraja Kostku, neskôr, keď mu farár Ferdinand Juriga vymohol podporu, postavil si v Stupave pec a začal pracovať samostatne. Zhotovoval sošky, džbánky, črpáky, svietniky, čutory, kropenky s typickým slovenským svojrázom.
Za figúrky s ľudovými motívmi dostal Kostka v roku 1927 diplom na Svetovej výstave v Paríži. V roku 1928 získal veľkú objednávku pre Pražský hrad. V decembri 1940 vystavoval v Bratislavskom umeleckom kabinete. V roku 1945 mu letecká bomba zničila dielňu. Ako 68-ročný začal Ferdiš Kostka s jej obnovou. Pomohol mu ÚĽUV, ktorý mu kúpil elektrickú pec. Po oslobodení vystavoval na výstave Mánesovcov v Prahe (1949) a naposledy v Umeleckej galérii Práce v Bratislave (1949).
Pri príležitosti osláv výročia Slovenského národného povstania dostal Ferdiš Kostka národnú cenu za výtvarné umenie a 25. júna 1946 mu vláda Československej republiky udelila čestný titul národného umelca. Zomrel 28. júla 1951 v Bratislave vo veku 72 rokov. V Stupave otvorili v roku 1968 Múzeum Ferdiša Kostku. Nachádza sa v jeho rodnom dome a bývalej dielni s jedinou zachovanou habánskou keramickou pecou v strednej Európe.