UNESCO si získalo medzinárodné uznanie záchranou svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. Aj Slovensko obohatilo tento Reprezentatívny zoznam kultúrneho dedičstva ľudstva.
Ústavu Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO - United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) podpísalo 16. novembra 1945 tridsaťsedem krajín. Medzi dvadsiatkou zakladajúcich štátov bolo ako jediné z budúceho východného bloku aj Československo. Hlavným cieľom novovzniknutej organizácie bol rozvoj medzinárodnej spolupráce a porozumenia v oblasti výchovy a vzdelávania.
Prvým generálnym riaditeľom UNESCO sa stal anglický biológ a spisovateľ Dr. Julian Sorell Huxley. Na oficiálnu návštevu Slovenska prišiel v júni 1948.
Medzinárodné uznanie si UNESCO získalo záchranou svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. Aj Slovensko má svoje miesto v tomto reprezentatívnom zozname. V súpise nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva sa nachádza fujara, Terchovská muzika a gajdy.
Národný zoznam slovenského nehmotného dedičstva je však obsažnejší. Popri už zapísanom dedičstve sú v pozícií čakateľov na zápis Radvanský jarmok, aušusnícke služby špaňodolinských baníkov, tradičné ručné zvonenie na zvony, čičmianske ornamenty, banskoštiavnický salamandrový sprievod, tradičné bábkarstvo na Slovensku, modrotlač a horehronský viachlasný spev.
Fujara
Fujara bola do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva zapísaná až v roku 2008, no už v roku 2005 bola vyhlásená za Majstrovské dielo ústneho a nehmotného kultúrneho dedičstva.
Fujara je hudobný nástroj ľudovej kultúry označovaný aj ako "kráľovná medzi ľudovými nástrojmi". Je rozšírená len na Slovensku, osobitne na území stredného Slovenska, a už niekoľko storočí je jedným z našich národných symbolov (najstaršia písomná zmienka o fujare pochádza z 18. storočia). Fujaru tvorí dlhá drevená píšťala s tromi hmatovými dierkami. Zdobená je rôznymi ornamentmi. Jej výroba trvá niekoľko rokov. Každý nástroj je unikát.
Terchovská muzika.
Terchovská muzika je zaradená do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva od 5. decembra 2013.
Pre terchovskú muziku je charakteristické 3 až 4-členné sláčikové obsadenie s malou dvojstrunovou basou. Typický je pre ňu aj viachlasný spev všetkých muzikantov.
Gajdy a gajdošská kultúra na Slovensku
Na Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva sa dostali 2. decembra 2015 aj gajdy a gajdošská kultúra na Slovensku.
Gajdošská kultúra predstavuje súhrn všetkých kultúrnych prejavov viazaných na hudobný nástroj gajdy a jeho použitie. Ide o technologické postupy výroby gájd, technickú a výtvarnú stránku gájd, tradičnú hru na gajdy a gajdošské štýly, spev pri gajdách, tanec pri gajdách a pod. Do gajdošskej kultúry patria okrem výrobcov nástrojov a hráčov aj spoločenstvá ľudí, ktorí sú konzumentmi gajdošskej hudby, teda predovšetkým speváci, tanečníci a poslucháči.