Sekcia

Najväčšia letecká katastrofa v dejinách ČSSR

Najväčšou leteckou katastrofou v histórii Slovenska a bývalého Československa je pád bulharského lietadla v Bratislave 24. novembra 1966.

 Ruské lietadlo IL-18B patriace bulharskej spoločnosti TABSO smerovalo z bulharskej Sofie do Berlína (vtedy NDR) cez maďarskú Budapešť a českú Prahu. Pre zlé počasie však dočasne pristálo v Bratislave. Keď sa situácia zmenila, z letiska v Ivanke pri Dunaji odštartovalo, no o chvíľku sa stratilo z obrazoviek kontrolnej veže. Pár minút po vzlietnutí zachytilo vrcholce stromov a narazilo do Sakrakopca neďaleko bratislavskej Rače.

Medzi obeťami i umelci

     Na miesto havárie začali pribiehať miestni obyvatelia. Našli obete zasypané snehom a úlomky lietadla rozmetané v okruhu niekoľkých sto metrov. O život prišlo 74 cestujúcich a osem členov posádky 12 národností. Medzi obeťami bola aj bulharská operná speváčka Jekaterina Popová, honduraský spisovateľ Ramon Amador, či bulharský veľvyslanec v Berlíne, generál Ivan Byčarov.    

 Vyšetrovatelia a záchranári mali hneď od začiatku sťaženú prácu. Lietadlo havarovalo v nedostupnom teréne a miesto havárie bolo zamorené rádioaktívnym jódom, ktorý prepravovali na palube lietadla na lekárske účely. O páde lietadla sa vynorilo niekoľko hypotéz, ale podľa výsledku oficiálneho vyšetrovania nebolo možné jednoznačne určiť príčinu nešťastia.    

Brezy ako pripomienka tragédie

     Niekoľko mesiacov po havárii na mieste vysadili 82 briez, za každú obeť jednu. Na mieste zabudnutej leteckej katastrofy medzi bratislavskou Račou a Svätým Jurom osadil v máji 2012 spolok Istropolitan informačnú tabuľu. Okrem popisu tragédie v slovenčine, bulharčine a angličtine a technických parametrov lietadla obsahuje zrejme najpresnejší zoznam obetí nešťastia z novembra 1966.