Sekcia

Helena Blehárová patrila k vyhľadávaným jazzovým interpretkám

V 60. rokoch 20. storočia patrila Helena Blehárová k vyhľadávaným slovenským jazzovým interpretkám. Rodáčka zo Žiliny sa 28. júna dožíva 75 rokov.

 

     Už svojím prvým singlom, ktorý vyšiel v roku 1963, sa Helena Blehárová prebojovala do prvej desiatky najobľúbenejších speváčok v ankete Zlatý slávik. Okrem medzinárodného jazzového festivalu v Prahe (1963) spievala na festivaloch vo Varšave (1964), Manchesteri (1964), Mníchove (1965) a Norimbergu (1966).

 

     Blehárovú od detstva ako jedinú zo štyroch súrodencov ťahalo k spevu. Po skončení strednej školy mala pracovať ako röntgenová laborantka, no napokon sa rozhodla pre umeleckú dráhu a odcestovala do Brna.
     So svojou speváckou kariérou začínala v roku 1962 ako džezová speváčka s orchestrom uznávaného kapelníka Gustava Broma. Do štúdia operného spevu na brnianskom konzervatóriu sa pustila počas svojho pôsobenia práve v tomto orchestri.
     Veľkým hitom Heleny Blehárovej sa v roku 1967 stala skladba Š š š..."Tú pieseň vtedy objavil môj vtedajší brniansky textár Jan Fiala...zavolal mi raz neskoro v noci, že počul v rádiu song Sugar Town v podaní Nancy Sinatrovej a že si myslí, že by to bola pesnička práve pre mňa a že už má aj napísaný text. A tak vznikla Š š š... - dodnes si ju chcú ľudia na vystúpení vypočuť", uviedla Helena Blehárová pre internetový portál novinky.cz.

V utorok 8. júna sa začal v Bratislave VI. ročník Medzinárodného festivalu populárnych piesní Bratislavská lýra 1971. Helena Blehárová spieva súťažnú pieseň Biela noc od T. Šebo-Martinského a B. Wallnerovej. Foto: archív TASR, autor M. Borodáčová/10. júna 1971

 

     S Orchestrom Gustava Broma precestovala Helena Blehárová takmer celý svet a úspešne s ním vystupovala až do roku 1968. Neskôr spievala v zahraničí, kde strávila celkom dva roky.

     V Prahe účinkovala v divadlách Semafor a Rokoko. Jej kolegami boli vynikajúci českí umelci ako Miroslav Horníček, Jiří Suchý, Naďa Urbánková a Hana Hegerová. V priebehu rokov sa slovenská interpretka vyprofilovala na univerzálnu popovú speváčku, ktorá dokázala zaujať na zahraničných festivaloch ako napríklad: poľské Sopoty,  bulharský Zlatý Orfeus, MIDEM v Cannes.

     Zažiarila aj vo filmoch Dáma na kolejích (1966) a komédii Hroch (1973).

Druhý festivalový koncert o Bratislavskú lýru 1974. Alojz Bouda, Boris Droppa, Skús namaľovať šum stromov spieva Helena Blehárová. Foto: archív TASR, autor M. Borodáčová/30. mája 1974

 

     Po Nežnej revolúcii popri speve učila H. Blehárová na konzervatóriu muzikálový spev a začala sa zaujímať o politiku. "Do politických vôd som nastúpila krátko po revolúcii v roku 1991 - vtedy ma zvolili za poslankyňu mestskej časti Brno-stred. V tomto období, keď bol ministrom zahraničných vecí Jiří Dienstbier, ma tiež navrhli, aby som išla do Štrasburgu. Tam nás prijali do Rady Európy a ja som bola pri tom,“ uviedla speváčka, ktorá v politike vydržala štyri roky.
     V moravskej metropole doteraz spieva swingové skladby z muzikálov, no už komorne, len s klavírom, nie ako kedysi s veľkým orchestrom.
     Nahrávky legendárnej speváčky uverejnil Supraphonline na špeciálnom digitálnom výbere, nazvanom podľa jedného z jej najväčších hitov Š š š....O kariére speváčky vydalo vydavateľstvo Grada Publishing knihu s názvom Československé legendy populárnej hudby - 70. a 80. roky.