Sekcia

V Hencovciach spustili prevádzku najmodernejšej celulózky v republike

Koncepcia rozvoja priemyslu v ľudovo-demokratickom Československu si mohla začiatkom novembra 1955  urobiť ďalšiu čiarku v harmonograme výstavby nových závodov. Neďaleko Vranova vybudovali novú celulózku, ktorá zamestná stovky ľudí.

      Nová fabrika vyrástla v dedinke Hencovce len niekoľko kilometrov od okresného mesta Vranov nad Topľou. Vtedajšie vládne kruhy ju pasovali za najväčšiu celulózku svojho druhu v strednej Európe.

    „V utorok 1.novembra 1955 uviedli do prevádzky jednu z najmodernejších a najväčších celulózok v Európe.  Budú v nej spracovávať bukové drevo na sulfátovú celulózu na výrobu umelých vlákien a hmôt. Je to po cementárni v Bystrom ďalší závod, ktorý vybudovali v tomto kedysi najviac zanedbanom kraji,“ píše sa v agentúrnej správe z archívu TASR.

    Nový závod bol súčasťou mohutnej industrializácie Slovenska, ktoré bolo pred vojnou zamerané predovšetkým na poľnohospodárstvo. Koncepcia smerovala hlavne k ťažkému, strojárskemu a chemickému priemyslu.

       Drevárske a papierenské fabriky plánovali využiť predovšetkým potenciách slovenských lesov, ktorý dokázal zásobovať závody materiálom na spracovanie.

    „Na priestranstve v blízkosti nového závodu sa v deň slávnostného otvorenia fabriky zišli budovatelia nového kombinátu, ale aj občania z blízkeho okolia. Takto chceli dať najavo vďaku strane i vláde za nový závod, ktorý im prinesie nový život,“ uvádza sa v spravodajskom archíve.

    Úspechy budovateľov socializmu prišli osláviť aj poprední stranícki a vládni činitelia. Na tribúne zaujali miesta členovia delegácie Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska, Slovenskej národnej rady a Zboru povereníkov, Revolučného odborového hnutia a zástupcovia okresných a krajských štátnych a straníckych orgánov.

    Nechýbali tu napríklad člen byra a tajomník ÚV KSS Pavol David, podpredsedníčka SNR Irena Ďurišová a podpredseda Zboru povereníkov Štefan Šebesta, ďalej minister lesov a drevárskeho priemyslu Jozef Krosnář, povereník lesov a drevárskeho priemyslu František Tupík.

    Slávnostný príhovor predniesol na tribúne minister lesov a drevárskeho priemyslu Jozef Krosnář. Vo svojom prejave zhodnotil prácu stavbárov, ktorých zásluhou dali nový závod do prevádzky.

   

     Program otvorenia spestrili svojim vystúpením žiaci miestnej základnej školy,  pričom odzneli recitácie i ľudové piesne, ale aj piesne o budovateľoch nového závodu.

    Následne si hostia a zástupcovia jednotlivých delegácií prezreli jednotlivé prevádzky. Počas toho minister lesov a drevárskeho priemyslu slávnostne uviedol novú celulózku do chodu. Okrem veľkokapacitnej skládky bukového dreva si prezreli prevádzky s modernými technológiami a laboratóriá.