Sekcia

Herec Juraj Kukura zažil slávu aj v zahraničí

Dňa 15. marca 1947 sa v Prešove narodil divadelný, filmový a televízny herec, príťažlivý elegán Juraj Kukura.

     Juraj Kukura začínal v Divadle na Korze, v roku 1971 sa stal členom divadelného súboru Novej scény a v roku 1976 prešiel do umeleckého súboru činohry Slovenského národného divadla. Od roku 1984 pôsobil v Nemecku v emigrácii. V súčasnosti je riaditeľom bratislavského divadla Aréna v Petržalke.

Slávnostná premiéra českého filmu režiséra, producenta a scenáristu Milana Cieslara Ako chutí smrť, nakrúteného na námet rovnomennej novely Ladislava Mňačka, sa uskutočnila v piatok 3. novembra v bratislavskom kine Hviezda. Hlavný protagonista príbehu, slovenský herec žijúci a pôsobiaci v Nemeckej spolkovej republike Juraj Kukura. Foto: archív TASR, autor R. Bihary/5. novembra 1995

 

     Svoju hereckú kariéru odštartoval J. Kukura v roku 1966, keď ho už ako 19-ročného mladíka obsadili do jednej z hlavných úloh vo filmovom spracovaní románu Margity Figuli Tri gaštanové kone. Vyštudoval Vysokú školu múzických umení v Bratislave.

     Okrem účinkovania v divadlách sa Juraj Kukura predstavil aj na televíznej obrazovke: seriál Straty a nálezy (1975), televízne filmy  Úklady a láska (1971), Adam Šangala (1972), Statky-zmätky (1973). Účinkoval aj vo filmoch Krutá ľúbosť (1978), Príbeľská vzbura Janka Kráľa (1978), Nebezpečné známosti (1980), Triptych o láske (1980), Mesiac na dedine (1981) a ďalších. Televízny film Mário a kúzelník (1976) podľa poviedky T. Manna, v ktorej Juraj Kukura vytvoril titulnú postavu, bol ocenený Striebornou nymfou na Medzinárodnom televíznom festivale v Monte Carlo. Za výkon vo filme Stíny horkého léta (1977) dostal Juraj Kukura v roku 1978 Cenu za mužský herecký výkon na festivale v Karlových Varoch.

Na Malej scéne SND v Bratislave uvedú v nedeľu 5. decembra premiéru hry, zaslúžilého umelca Jána Soloviča Zlatý dážď. Hru režijne naštudoval Pavol Haspra. V hlavnej úlohe vystupuje Dušan Tarageľ a Juraj Kukura. Foto: archív TASR, autor M. Borodáčová/3. decembra 1976

 

     V roku 1984 počas nakrúcania filmu Via Mala v zahraničí, bol Juraj Kukura na Slovensku bezdôvodne odsúdený na 3,5 roka väzenia za opustenie republiky a bol mu zabavený majetok. Do vlasti sa nevrátil. Angažovali ho v nemeckom Münchner Kammerspiele, neskôr v Schauspielhaus Hamburg. Hosťoval v mnohých prestížnych zahraničných divadlách. V nemeckom prostredí sa presadil aj vo filme a v televízii: účinkoval v mnohých seriáloch a filmoch: v trojdielnom koprodukčnom filme Via Mala (1985), Otto – Der Liebesfilm (1992), Workaholic (1996), Apokalypse 99 – Anatomie eines Amokläufers (2000), Das Sams (2001) a v mnohých ďalších. Účinkoval v seriáloch Dedičstvo Guldenburgovcov (1987), Hotel Paradies (1990), Šťastnú cestu (1992), Klinika pod palmami (1996) a i. Vytvoril hlavné postavy v dvoch dieloch televíznej kriminálky Tatort (Miesto činu).

     V roku 1989 nakrútil šesťdielny anglický televízny film Traffik, ktorý dostal štyri ceny britskej akadémie, medzinárodnú cenu Emmy za najlepší dramatický seriál a stal sa predlohou pre slávny film. 

Pri ruskej rulete - hre s revolverom a jedným nábojom, sa stretli známe herecké osobnosti Juraj Kukura, Štefan Kvietik, Jozef Vajda a Oldrich Vízner vo filme Tábor padlých žien. Príbeh filmu sa odohráva počas niekoľkých mesiacov roku 1949, keď sa nový komunistický režim pokúšal prevychovať predstaviteľky najstaršieho remesla pôsobiace vstarobylej, dnes už neexistujúcej bratislavskej štvrti Vydrici. Ide o prvú koprodukciu štúdia Koliba, a.s., ako aj prvý slovenský film, ktorý získal grant z európskeho fondu Eurimages zriadeného pri Rade Európy. Foto: archív TASR, autor V. Benko/13. apríla 1997

    

     V roku 1990 sa Juraj Kukura vrátil na Slovensko. V súčasnosti je riaditeľom bratislavského divadla Aréna, kde sa uvádzajú inscenácie svetových autorov. Priestor Arény poskytol aj na letnú Detskú Univerzitu Komenského.  Za postavu Martina v inscenácii Koza alebo Kto je Silvia bol Juraj Kukura ocenený cenou Dosky 2004 za najlepší mužský herecký výkon.

V Bratislave sa 4. mája zišli poprední kultúrni pracovníci, aby prevzali diplomy o udelení čestného titulu "Zaslúžilý umelec”. Tituly sú ocenením ich dlhoročnej umeleckej činnosti, ktorou obohatili náš kultúrny život. Novovymenovaným zaslúžilom umelcom odovzdal diplomy člen Predsedníctva ÚV KSS, minister kultúry SSR Miroslav Válek. Člen činohry SND v Bratislave Juraj Kukura /vľavo/ preberá z rúk M. Válka titul "Zaslúžilý umelec”. V pozadí uprostred Martin Hollý. Foto: archív TASR, autor P. Neubauer/4. mája 1982