Rok 1945: Kanadskí hokejisti prvýkrát na Slovensku
Už viac ako sto rokov je Kanada považovaná za „kolísku hokeja“. V prvej polovici 20. storočia našli „javorové listy“ na medzinárodných turnajoch len málokedy svojho premožiteľa. V roku 1945 prišli len štyri dni pred Vianocami na Slovensko.
Návšteva hviezdnych hokejistov bola udalosť. Hokej bol totiž populárny aj v Československu. Od roku 1918 existoval Čs. hokejový zväz. Vo Vysokých Tatrách sa už v roku 1925 konali hokejové Majstrovstvá Európy. V roku 1929 sa v Starom Smokovci hral prvý ročník hokejového turnaja o Tatranský pohár (druhá najstaršia súťaž na európskom kontinente) a v roku 1930 sa začala hrať organizovaná súťaž o majstrovstvá Slovenska.
Našim najúspešnejším predvojnovým hokejistom bol Košičan Ladislav Troják. Ako prvý Slovák sa dostal do čs. reprezentácie a v roku 1936 hral na Zimných olympijských hrách v nemeckom Garmisch – Partenkirchene (ČSR sa umiestnilo na 4. mieste, Kanada bola na 2. mieste), v roku 1937 hral na Majstrovstvách sveta v Londýne, ktoré aj v tom roku vyhrali Kanaďania.
Populárny hokej
Popularita hokeja z roka na rok rástla. A tak sa IIHF rozhodla zveriť prvé Majstrovstvá sveta v hokeji po 2. svetovej vojne Československu. Naši v roku 1947 zvíťazili a stali sa z nich „národní hrdinovia“. Mužstvo trénoval kanadský Slovák Matej Buckna. Vo víťaznom tíme hral aj Ladislav Troják (v roku 1948 zahynul pri leteckom nešťastí nad kanálom La Manche.)