Sekcia

Rok 1956: Zo slovenských lesov miznú holiny

Hoci za posledných desať rokov zalesnili na Slovensku takmer 280.000 hektárov pôdy, predsa sa nepodarilo odstrániť obrovské škody, ktoré vznikli vyrúbaním celých lesných komplexov.

 

     "V druhej čs. päťročnici sa má v našich lesoch postupne odstraňovať neutešené dedičstvo z koristníckej ťažby dreva v minulosti. Devastačné zásahy človeka a erozívne účinky slnka, vody a vetra vytvorili tisíce hektárov spustnutej plochy, na ktorej dnes už nerastie ani najnenáročnejšia drevná kultúra.

     Pracovníci lesného hospodárstva vo vedomí ďalekosiahleho významu lesov nielen ako surovinovej základne, ale aj ako regulátora klimatických a vodných pomerov, vynakladajú veľa úsilia, aby zastavili zhubné účinky erózie. Preto sa v návrhu smerníc pre druhú päťročnicu ukladá zalesniť na Slovensku asi 205.000 hektárov pôdy a na nelesnej pôde vysadiť vyše dva milióny rýchlorastúcich drevín", píše sa v archívnej správe TASR.

Ani Orava nebola ušetrená od zhubnej devastácie. Na mnohých miestach sa však robia opatrenia, aby lesná a orná pôda nepodliehala i naďalej ničivým poveternostným vplyvom. Napríklad okolo Oravskej priehrady vytvoria lesný pás na ploche 1200 hektárov v dĺžke asi 80 km. Doteraz zalesnili asi 1100 hektárov. Okolo priehrady už vidno 2 až 4 ročné kultúry borovice a iných listnatých drevín.

 

     Na úbočiach okolo Brezovej pod Bradlom rástli pred 200 rokmi mohutné dubiny, ktoré vyrúbali tamojší garbiari. Na ploche asi 280 hektárov, ktorá sa pasením oviec a kôz i eróziou zmenila na kras, zápasia dnes lesní pracovníci o každú piaď, aby ju zmenili trpezlivou a odborne veľmi náročnou prácou na produkčnú oblasť. Je to však práca na desaťročia.

Na úbočiach okolo Brezovej pod Bradlom rástli pred 200 rokmi mohutné dubiny, ktoré vyrúbali tamojší garbiari. Foto: archív TASR, autor Ľ. Andil/5. júna 1956
Smutný pohľad tiež poskytuje Starobystrická dolina na Kysuciach, kde koristnícka ťažba zanechala holiny, spustnuté plochy a porasty s nekvalitnými drevinami v dĺžke asi 30 km. Foto: archív TASR, autor Ľ. Andil/5. júna 1956

 

     Obnažené holiny a vyrúbané lesné plochy vytvárajú priaznivé podmienky pre tvorbu lavín. Takáto lavína zničila tohto roku v polesí Dolná Lehota v Nízkych Tatrách 120-ročný jedľovo-bukový les v dĺžke asi 4 km a v šírke asi 150 metrov. Pri tejto katastrofe zahynulo 16 lesných robotníkov.

Polesie Dolná Lehota v Nízkych Tatrách. Lavína tam zničila 120-ročný jedľovo-bukový les. Foto: archív TASR, autor Ľ. Andil/5. júna 1956
Polesie Dolná Lehota v Nízkych Tatrách. Lavína tam zničila 120-ročný jedľovo-bukový les. Foto: archív TASR, autor Ľ. Andil/5. júna 1956