Sekcia

Vojtech Ihriský - akademický sochár, letec, vynálezca...

Dňa 7. decembra 1899 sa v Krásne nad Kysucou narodil akademický sochár Vojtech Ihriský. Bol predstaviteľom moderného slovenského sochárstva 20. storočia, priekopníkom športového lietania na Slovensku a vynálezcom vreckového písacieho stroja.

     Vojtech Ihriský vo svojich dielach čerpal motívy z národných dejín, je autorom viacerých reliéfov, pamätníkov a pamätných tabúľ (Rozvíjanie zástavy slobody a odchod do boja, Čadca 1937). Stal sa jedným z hlavných autorov oficiálneho pomníkového programu 1. ČSR Pomníky padlým (1928-1938) v Trenčianskej Teplej, na Vrútkach, v Senci, v Biskupiciach. Stvárnil viaceré významné osobnosti - Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave, gen. Milana Rastislava Štefánika v Považskej Bystrici, Cyrila a Metoda v Mlynárciach.

V Považskej Bystrici odhalili pri príležitosti osláv 28. výročia SNP jeden z najväčších pamätníkov SNP. Jeho autormi sú akademický sochár Vojtech Ihriský a Ing. arch. prof. Štefan Lukačovič. Foto: archív TASR, autor Š. Petráš/26. septembra 1972

Všestranný umelec

     Vojtech Ihriský bol všestranný umelec. Venoval sa reštaurátorstvu sakrálnych pamiatok, portrétovaniu (M. R. Štefánik), medailám, plaketám. Zhotovil napríklad medailu k Pribinovým oslavám v roku 1933 a pri príležitosti vyhlásenia autonómie Slovenska (1938) boli vydané jeho medaily a odznaky s portrétom Andreja Hlinku. Kremnická mincovňa vydala aj dva Ihriského odznaky s ihlou, na ktorých bol portrét Andreja Hlinku.

Žiak popredných výtvarníkov

     Študoval na Gymnáziu v Levoči a na Učiteľskom ústave v Spišskej Novej Vsi, v rokoch 1921 – 1926 v Prahe na Umeleckej priemyselnej škole a Akadémii výtvarných umení. Bol žiakom ateliéru prof. Jána Štursu a bral hodiny maľby u prof. Maxa Švabinského.

Počiatočná tvorba

     Jeho ranná tvorba, inšpirovaná rodnými Kysucami, bola zameraná na žánrovú komornú plastiku so sociálnou a vidieckou tematikou (Rozsievač, 1922; Hrabačka, 1923; Popoludnie, 1924; Bez roboty bez chleba, 1925). V svojich najlepších dielach, figurálnych komorných kompozíciách Ťažká robota (1930) a Žiarlivý (1931) Ihriský dosiahol vnútornú monumentalizáciu výrazu. Vidiecka tematika sa objavila aj v jeho neskoršej tvorbe (socha Drevorubač, 1942).
 
 

V pondelok 7. decembra dožil sa 65 rokov akademický sochár Vojtech Ihriský, člen Zväzu slovenských výtvarných umelcov. Je to jeden z popredných slovenských sochárov v rokoch po prvej svetovej vojne. Ihriský vytvoril celý rad pomníkov, pamätných tabúľ a plastík. Z jeho monumentálnych sochárskych diel patrí k najznámejším pomník P. O. Hviezdoslava v Bratislave. Foto: archív TASR, autor M. Borodáčová/7. decembra 1964

Priekopník lietania na Slovensku

     V medzivojnovom období bol V. Ihriský priekopníkom športového lietania na Slovensku. V roku 1930 ukončil v Aeroklube Bratislava vo Vajnoroch pilotný výcvik a neskôr sa stal držiteľom viacerých výškových rekordov.  Bol zanieteným športovcom. Venoval sa športovej streľbe a bol nominovaný aj na XII. olympijské hry v roku 1940, ktoré sa však neuskutočnili.

Originálny vynálezca    

     Svoju všestrannosť prejavil tiež ako autor vynálezu vreckového písacieho stroja pre novinárov. Stroj sa vložil do vrecka, oddelená klávesnica bola v dlani, takže písať sa dalo aj počas chôdze alebo cesty v dopravnom prostriedku. Nevyžadoval si väčšiu technickú zručnosť a dalo sa na ňom písať stenografickou rýchlosťou. Vynález si dal zaregistrovať na patentovom úrade v Prahe, v USA a niektorých západných európskych krajinách. Na Slovensku sa však tento originálny stroj nikdy nezačal vyrábať.  Získal patent aj na zdokonalenie mazania výbušných motorov a zaoberal sa aj myšlienkou stabilizovať šikmú vežu v talianskej Pise. Pre jeho všestrannosť ho priatelia prirovnávali k slávnemu Leonardovi da Vincimu.

     Vojtech Ihriský zomrel 11. júna 1988 v Bratislave. Za svoju tvorbu získal viaceré ocenenia, napr. Rad práce v roku 1980.

 

 

 

V pondelok 7. decembra dožil sa 65 rokov akademický sochár Vojtech Ihriský, člen Zväzu slovenských výtvarných umelcov. Je to jeden z popredných slovenských sochárov v rokoch po prvej svetovej vojne. Ihriský vytvoril celý rad pomníkov, pamätných tabúľ a plastík. Z jeho monumentálnych sochárskych diel patrí k najznámejším pomník P. O. Hviezdoslava v Bratislave. Foto: archív TASR, autor M. Borodáčová/7. decembra 1964