Sekcia

Národný umelec Ivan Krasko - úspešný básnik i chemik

Dňa 12. júla 1826 sa v Lukovištiach, okres Rimavská Sobota, narodil národný umelec, básnik, publicista, prekladateľ, chemický inžinier Ivan Krasko (vlastným menom Ján Botto).

 

     Ivan Krasko bol zakladateľskou osobnosťou modernej slovenskej lyriky, vedúcim predstaviteľom slovenskej moderny a slovenského symbolizmu, významným básnikom európskeho symbolizmu.
      

     Pochádzal z roľníckej rodiny, jeho vzdialeným príbuzným bol popredný slovenský romantický básnik, štúrovec Ján Botto.

Za účasti národných umelcov Ivana Krasku a Mikuláša Schneidra-Trnavského bol v pondelok 24. septembra v Slovenskom vydavateľstve krásnej literatúry v Bratislave literárny a hudobný večer, venovaný ich tvorbe. Národný umelec Ivan Krasko v srdečnom rozhovore s účastníkmi večera. Foto: archív TASR, autor V. Přibyl/24. septembra 1956

 

     Ivan Krasko zaujal už prvou básnickou zbierkou Nox et solitudo. Jeho filozofické verše i intímna lyrika vyvrcholili v zbierke Verše, v ktorej vyjadril pocity ľudskej osamelosti, vyhnanstva, ale aj vieru v príchod národnej slobody. Jeho poéziu preložili do viacerých jazykov.

     Krasko svoje básne publikoval aj pod pseudonymom Janko Cigáň a Bohdana J. Potokinová. Je aj autorom próz Naši, Svadba, Almužna a novely List mŕtvemu.

V týchto dňoch sa pripojil k miliónom mierumilovných ľudí na celom svete, ktorí už podpísali Výzvu Svetovej rady mieru aj národný umelec, básnik Ivan Krasko. Ivan Krasko pri podpisovaní Výzvy SRM vo svojom byte v Piešťanoch. Foto: archív TASR, autor F. Kocian/ 8. marca 1955

 

     Ivan Krasko pochádza z Lukovíšť. Základnú školu absolvoval v rodnej obci, stredoškolské štúdiá zavŕšil v roku 1896 maturitou na gymnáziu v rumunskom meste Brašov. V roku 1900 sa prihlásil na štúdium chemického inžinierstva na Českom vysokom učení technickom v Prahe, ktoré úspešne ukončil v roku 1905.

      Istý čas pracoval ako chemik v českej dedine Klobouky, neskôr v chemickej továrni v Slanom. V roku 1914 narukoval na východný front. Po ukončení prvej svetovej vojny v roku 1918 začal pracovať v administratívnych službách Československej republiky a stal sa parlamentným poslancom, neskôr aj senátorom za agrárnu stranu. V občianskom povolaní sa venoval vedeckej práci v oblasti chémie, v roku 1923 mu udelili titul doktora technických vied. Žil prevažne v Bratislave, v roku 1943 sa presťahoval do Piešťan.

 

     Národný umelec, básnik Ivan Krasko zomrel 3. marca 1958 v Bratislave, pochovaný je v rodných Lukovištiach. Dožil sa takmer 82 rokov.

Štvrtok 6. marca, deň rozlúčky so zosnulým národným umelcom Ivanom Kraskom. Rakva s telesnými pozostatkami básnika zahalená čs. štátnou vlajkou, je od ranných hodín vystavená vo foyeri Národného divadla v Bratislave. Katafalk s rakvou obklopujú vence prezidenta republiky Antonína Novotného, vlády Republiky československej, Ústredného Výboru KSS, slovenských národných orgánov, ministra a povereníka školstva a kultúry, Zväzu čs. spisovateľov a Zväzu slovenských spisovateľov.Špaliere občanov vzdávajú poslednú poctu umelcovi, ktorému je celý národ vďačný za jeho nehynúce dielo. Foto: archív TASR, autor V. Přibyl/6. marca 1958
Smútočný sprievod vyprevádza básnika na jeho poslednej ceste. Špaliere občanov vzdávajú poslednú poctu umelcovi, ktorému je celý národ vďačný za jeho nehynúce dielo. Foto: archív TASR, autor V. Přibyl/6. marca 1958