Jozef Lettrich patril medzi najvýznamnejších povojnových politikov
Dňa 17. júna 1905 sa v obci Diviaky (dnes mestská časť Turčianskych Teplíc) narodil JUDr. Jozef Lettrich.
Jozef Lettrich bol predsedom Slovenskej národnej rady (1945-1948), povojnovým predsedom Demokratickej strany. Od marca 1948 žil v exile. Svoj život v emigrácii zasvätil myšlienke obnovy demokracie v Československu.
Jozef Lettrich študoval na gymnáziu v Turčianskom Sv. Martine, v rokoch 1925-1929 na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po promócii pracoval ako súdny úradník v Bratislave, advokátsky koncipient vo Zvolene, právny referent Slovenskej všeobecnej úverovej banky. Neskôr mal vlastnú advokátsku kanceláriu v Bratislave. Popri tom sa venoval redaktorskej práci a štúdiu domácej a európskej politiky.
V 30. rokoch minulého storočia sa Lettrich začal zaujímať o slovenský politický život. Angažoval sa v Agrárnej strane, zoznámil sa s jej popredným predstaviteľom Milanom Hodžom. V rokoch 1937-1941 bol generálnym tajomníkom Roľníckej osvety a prednostom oddelenia Zväzu roľníckych vzájomných pokladníc. Po roku 1939 bol Lettrich ako odporca klérofašistického režimu a antifašista dvakrát väznený.
V decembri 1943 bol Lettrich signatárom tzv. Vianočnej dohody o spoločnom postupe komunistov, sociálnych demokratov a občianskeho odboja v boji proti fašizmu pod vedením vtedajšej ilegálnej SNR. Po vypuknutí Slovenského národného povstania bol členom Predsedníctva SNR, neskôr povereníkom pre školstvo a osvetu. V čase povstania mal výrazný podiel na založení Demokratickej strany.
Po vojne udelili Dr. Jozefovi Lettrichovi Rad SNP I. triedy. V júni 1945 bol členom delegácie, ktorá sa stretla s prezidentom ČSR Edvardom Benešom a riešila postavenie Slovenska v obnovenej republike.
Na zjazde DS v Martine (júl 1945) zvolili Dr. Lettricha za predsedu strany. V auguste 1945 bol delegátmi národných výborov zvolený za poslanca SNR a stal sa jej predsedom. Za DS ho zvolili aj za poslanca Dočasného Národného zhromaždenia v českej Prahe (1945-1946).
V roku 1947 sa pripravovala nová ústava ČSR. Lettrich opätovne v apríli 1947 predložil návrh DS na štátoprávne usporiadanie. Počítal so symetrickou federáciou. Návrh nebol prijatý a koncom roka sa pozícia DS oslabila.
Dňa 27. februára 1948 bolo na Lettricha podané trestné oznámenie pre jeho protikomunistické prejavy počas jesennej politickej krízy. Bol donútený vzdať sa funkcie predsedu SNR. DS sa rozpadla, jej predstaviteľov začala Štátna bezpečnosť zatýkať. Lettrichovi sa podarilo z republiky 5. marca 1948 ujsť.
Cez Rakúsko emigroval do Londýna, odtiaľ potom odišiel do exilu v Spojených štátoch amerických. Angažoval sa v exilovom čs. odboji, bol redaktorom a vydavateľom listu DS Čas.
Dr. Jozef Lettrich zomrel 29. novembra 1969 v americkom New Yorku. Jeho telesné pozostatky previezli v septembri 1990 na Národný cintorín v Martine.