Sekcia

Na bratislavskej klinike urobili v roku 1992 vyše 400 operácií srdca

Skúsenosti a vedecké poznatky lekárov z Ústavu kardiovaskulárnych chorôb v Bratislave, umožňujú realizovať každý rok stále viac operácií, ktoré zachraňujú ľudské životy. Dňa 3.decembra 1992 uskutočnili na tomto pracovisku v poradí 400-ú operáciu srdca v tomto roku.

 

      „Podpísal sa pod ňu tím pod vedením prednostu Kliniky kardiovaskulárnej chirurgie  Viliama Fischera.. Pacientom bol 52-ročný muž s ischemickou chorobou a po infarkte myokardu,“ uvádza sa v správe z archívu TASR.

       Tím lekárov pracoval na operačnej sále niekoľko hodí a náladu a sústredenosť im pomáhala vylepšiť hudba, ktorá znela počas celého operačného zákroku.

 

FOTO: V poradí 400 operáciu srdca v tomto roku uskutočnili 3. decembra v Ústave kardiovaskulárnych chorôb v Bratislave. Podpísal sa pod ňu tím pod vedením prednostu Kliniky kardiovaskulárnej chirurgie Viliama Fischera. Foto: Archív TASR, autor V.Benko, 3.decembra 1992.

 

    Zhodou okolností sa táto 400 operácia v Bratislave uskutočnila 3.decembra. V rovnaký deň v roku 1967 sa uskutočnila historicky prvá úspešná transplantácia ľudského srdca.  Juhoafrický lekár Christian Barnard úspešne transplantoval nevyliečiteľne chorému 55-ročnému mužovi srdce dievčaťa, ktoré zahynulo pri nehode. Pacient operáciu prežil, ale po 18 dňoch podľahol zápalu pľúc. 

FOTO: V apríli v roku 1995 doktor Ch. Barnard navštívil aj Slovensko. Foto: Archív TASR: autor P.Funtal, 21.apríla 1995.

 

        Ústav kardiovaskulárnych chorôb v Bratislave bol vytvorený uznesením Vlády Slovenskej socialistickej republiky v novembri 1979 ako celoslovenská vrcholová inštitúcia pre prevenciu a liečbu srdcovocievnych ochorení. Dnes nesie názov Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, a. s.