Sekcia

Rok 1995: V Bratislave vyhlásili kodifikáciu rusínskeho jazyka

Koordinačný výbor Rusínskej obrody vyhlásil 27. januára v Bratislave kodifikáciu rusínskeho jazyka na Slovensku .

 

     Deklaráciu o kodifikácii predniesol riaditeľ Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove Jaroslav Sisák. Uvádza sa v nej, že „ Rusíni na Slovensku dlho nemohli oficiálne používať materinsky jazyk, rozvíjať ho a doviesť až do takej podoby, aby sa ho mohli učiť deti v školách, vychádzali v ňom noviny, časopisy a knihy, vysielali rozhlasové a televízne relácie a používal sa v rusínskom divadle. Väčšina Rusínov neprijala administratívne nanútený ukrajinský jazyk za materinský. Počnúc dnešným dňom rusínsky jazyk sa stáva spisovným jazykom Rusínov na Slovensku".

Deklaráciu zo slávnostného vyhlásenia kodifikácie rusínskeho jazyka na Slovensku predniesol riaditeľ Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove Jaroslav Sisák. Foto: archív TASR, autor M. Borodáčová/27. januára 1995

 

     "Slávnostnú atmosféru umocnili pozdravné vystúpenia domácich i zahraničných hostí a zástupcov rusínskych spolkov. Účastníkom sa prihovoril Paul Robert Magocsi z univerzity v Toronte, Helena Medešiová z Juhoslávie, predstaviteľ Rusínov v Poľsku Andrej Kopča, pomocný biskup gréckokatolíckeho duchovenstva Milan Chaltura a zástupca pravoslávnej cirkvi Milan Gerko z Prešova", píše sa v archívnej správe TASR.

Koordinačný výbor Rusínskej obrody vyhlásil 27. januára v Bratislave kodifikáciu rusínskeho jazyka na Slovensku. Slávnostného aktu v študentskom domove Družba sa zúčastnilo vyše 50 občanov rusínskej národnosti a ďalší domáci i zahraniční hostia. Foto: archív TASR, autor M. Borodáčová/27. januára 1995

 

     Za domovské územie Rusínov sa považuje Karpatský región, ktorý sa rozprestiera na území dnešného východného Slovenska, juhovýchodného Poľska západnej Ukrajiny, severného Rumunska a severovýchodného Maďarska. Po pričlenení územia Podkarpatskej Rusi k ČSR v roku 1919 nastal celkový rozmach celého regiónu. Ďalšia obroda rusínskej národnostnej menšiny sa udiala až po roku 1989, keď bola táto menšina uznaná ako osobitná národnosť.