Kožuch – znak hojnosti a blahobytu
S nástupom socializmu začali v Československu pri Štátnych majetkoch a JRD vznikať veľké kožušinové farmy, v ktorých sa chovali norky a líšky. Koncom 60. rokov sa ČSSR umiestnilo na 17. mieste celosvetových producentov vzácnych kožušín.
„Kožušiny z noriek, strieborných a platinových líšok sú z najcennejších, aké u nás môžeme dopestovať. Farma v Badíne je v republike najlepšou v chove strieborných líšok. Založili ju pracovníci lesného závodu v Banskej Bystrici v roku 1951. Spočiatku v nej chovali strieborné a platinové líšky, neskôr prešli na výhodnejší chov noriek.
Pri zabíjaní líšok nezabúdajú na humánnu stránku a zvieratá usmrcujú tak, že im vstreknú do nozdier 5 kubíkov chloroformu, ktorý zviera o niekoľko sekúnd usmrtí a kožušina sa vôbec nepoškodí", píše sa v archívnej správe TASR.
Aj kožušinová farma v Lieseku, okres Dolný Kubín (dnes Tvrdošín), dosahuje veľmi dobré výsledku v kvalite kožušín. Pri JRD Víťazný február vznikla v roku 1972. Kožušiny spracovávajú pre svojho odberateľa Kožiarske závody v Liptovskom Mikuláši. Aj v tomto roku ohodnotili odberatelia vyše 70 percent odpredaných kožušín najvyššou známkou akosti.