Sekcia

Rok 1973: Bratislavské krematórium má rozptylovú lúčku

Súčasťou urnového hája v bratislavskom krematóriu je rozptylová lúčka. Začiatkom júla t. r. sa v jej priestoroch uskutočnil prvý rozptyl popola vo voľnej prírode. Ide o najlepší spôsob, ako si uctiť pamiatku zomrelých.

 

     Na zvýšení dôstojnosti občianskych pohrebov sa nemalou mierou zaslúžili aj členovia Spoločnosti priateľov žehu. Práve ich zásluhou odovzdali v Bratislave do užívania verejnosti prvé krematórium na Slovensku.

     Svojim architektonickým a estetickým vzhľadom patrí bratislavské krematórium medzi najmodernejšie objekty tohto druhu. V jeho blízkosti je aj urnový háj, v ktorom sa nachádza pamätník národných dejateľov. V pamätníku sú uložené urny s popolom F. Kubača, P. Jilemnického, V. Clementisa.

V pamätníku sú uložené urny s popolom F. Kubača, P. Jilemnického, V. Clementisa. Foto: archív TASR, autor J. Teslík/24. júla 1973

 

     "Súčasťou urnového hája v bratislavskom krematóriu je rozptylová lúčka. Začiatkom júla t. r. sa v jej priestoroch uskutočnil prvý rozptyl popola vo voľnej prírode.

     Za účasti najbližších pozostalých je pietny akt v urnovom háji. Prostredníctvom zástupcov Zborov pre občianske záležitosti pri národných výboroch a Spoločnosti priateľov žehu sa urobí rozptyl. Tento najdôstojnejší spôsob pochovávania si nachádza vo vedomí značnej časti občanov svoje miesto", uvádza archívna správa TASR.

Na organizovaní obradu okrem poslancov NV, členov Zborov pre občianske záležitosti, zástupcov Spoločnosti priateľov žehu sa podieľajú aj pracovníci Správy krematória. Foto: archív TASR, autor J. Teslík/24. júla 1973

 

     "V podmienkach socialistickej spoločnosti sa i touto formou mení a formuje zmysel ľudského života - vrátiť popol mŕtveho do večného kolobehu hmoty v prírode, v ktorej telo každého z nás tvorí len prechodnú malú čiastočku", píše sa v archívnej správe TASR.

Súčasťou urnového hája je rozptylová lúčka. Foto: archív TASR, autor J. Teslík/24. júla 1973