V krompašských Kovohutách budujú ekologickú technológiu
Závod Kovohuty Krompachy, ktorý bol v minulom storočí považovaný za jedného z najväčších priemyselných znečisťovateľov životného prostredia v regióne, investuje v polovici 80.rokov do novej technológie. V novembri 1985 budujú odsírovacie zariadenie.
„Uvedenie odsírovacieho zariadenia do prevádzky v Kovohutách podstatne zlepší životné prostredie v širokom okolí. Zariadením prejde až 80 percent odpadových plynov a procesu konvertorovania, ktoré obsahujú hlavne kysličník siričitý,“ uvádza sa v agentúrnej správe z archívu TASR.
Následne po úplnom sprevádzkovaní celej technológie a dosiahnutí plnej kapacity sa z toho plynu vyrobí ročne takmer 72 tisíc ton kyseliny sírovej.
Vyšším dodávateľom stavby sú Hutné stavby Košice. Technologickú časť na kľúč budujú prostredníctvom podniku zahraničného obchodu Polmexcekop Varšava pracovníci Chemadexu Krakov z Poľskej ľudovej republiky.
Napriek tomu, že v novembri 1985 je stavba v štádiu ukončovania hrubej montáže. Skúšobná prevádzka tohto u nás zatiaľ jediného zariadenia sa má začať už v druhom štvrťroku nasledujúceho roka.
História hút na východnom Slovensku a siaha až do stredoveku. Moderný spôsob produkcie sa rozvíja začiatkom 18.storočia, kedy vzniká v konkrétne v Krompachoch železiareň s vysokou pecou a skujňovacou vyhňou. Koncom storočia už vzniká Krompašská železiarska spoločnosť.
V období 2.svetovej vojny sa výrobný program v Krompachoch musí prispôsobiť požiadavkám nemeckej armády. Po vojne technológie Nemci z Krompách odvážajú a podnik zničia. Výroba medi v tomto spišskom mestečku sa naplno obnovuje až začiatkom 50.rokov minulého storočia. Závod je najskôr súčasťou iných kombinátov a následne sa stáva národným podnikom.