Kultúrne a technické pamiatky Slovenska udivujú zahraničie
V Zozname svetového dedičstva UNESCO bolo k 1. januáru 2016 zapísaných 1031 lokalít v 163 štátoch sveta. Zo Slovenska medzi ne patrí Spiš, Levoča, Banská Štiavnica, Bardejov, Vlkolínec, drevené kostolíky na východnom Slovensku, Slovenský kras, Poloniny a Vihorlat.
Slovenské kultúrne lokality - Banská Štiavnica a technické pamiatky okolia
Mesto Banská Štiavnica je zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO od roku 1993 so svojím historickým centrom a okolím. V stredovekom centre baníctva vyrástli mnohé renesančné budovy a paláce, v 16. storočí kostoly, námestia, Starý a Nový zámok. V minulosti sa tu ťažilo zlato a ďalšie kovy.
Spišský hrad a kultúrne pamiatky okolia hradu
Spišský hrad patrí medzi najväčšie hrady v Európe. Známy je aj svojou expozíciou zbraní. Tvoria ho renesančné a gotické budovy, ktoré dali postaviť postupne viacerí panovníci a majitelia hradu. V Zozname svetového dedičstva UNESCO je zapísaný od roku 1993.
Rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec
Vlkolínec je dedinka so 45 budovami, v ktorej dodnes žijú ľudia. V skanzene sa nachádzajú pôvodné drevené domy charakteristické pre stredoeurópsku oblasť a územie Slovenska v minulosti. Súčasťou Zoznamu svetového dedičstva UNESCO sa stal od roku 1993.
Historické jadro mesta Bardejov
Na námestí mesta Bardejov sa nachádza radnica zo 16. storočia, expozícia Ikony, stojí tu kostol sv. Egídia. Do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO bolo mesto zapísané v roku 2000.
Drevené kostoly v slovenskej časti Karpatského oblúka
Od roku 2008 sa v Zozname svetového dedičstva UNESCO ocitli Rímskokatolícky kostol sv. Františka z Assisi v Hervartove, Rímskokatolícky kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne, Artikulárny evanjelický kostol v Kežmarku, Artikulárny evanjelický kostol v Leštinách, Artikulárny evanjelický kostol v Hronseku, Gréckokatolícky kostol sv. Mikuláša v Bodružali, Gréckokatolícky kostol sv. Michala Archanjela v Ladomírovej a Gréckokatolícky kostol sv. Mikuláša Biskupa v Ruskej Bystrej. Na Zozname svetového dedičstva UNESCO figurujú od roku 2008.
Historické mesto Levoča
Levoča so svojimi hradbami a urbanistikou si zachovala charakter stredovekého mesta. Je mestskou pamiatkovou rezerváciou a vďaka množstvu pamiatok a umeleckých skvostov patrí medzi najkrajšie historické mestá na Slovensku. Najvýznamnejšou a jedinečnou pamiatkou je Chrám svätého Jakuba so svojimi 11 gotickými a renesančnými krídlovými oltármi. Levoča je v Zozname svetového dedičstva UNESCO zapísaná od roku 2009.
Prírodné lokality - Jaskyne a priepasti Slovenského krasu
Jaskyne v oblasti Slovenského krasu boli zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO spolu s jaskyňami na maďarskom území v rokoch 1995 a 2000. Niektoré z nich sú prístupné. Najvzácnejšia je Ochtinská aragonitová jaskyňa a Dobšinská ľadová jaskyňa. Jaskyne sa nachádzajú v okrese Rožňava a Spišská Nová Ves.
Bukové pralesy Karpát v Národnom parku Poloniny a Vihorlat v Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat
Karpatské bukové pralesy boli pôvodne bilaterálnym, dnes sú však už trilaterálnym svetovým prírodným dedičstvom. Nachádzajú sa v prírodných lokalitách Vihorlat okolo hrebeňa Vihorlatských vrchov, Havešová – medzi obcami Kalná Ráztoka a Stakčinská Ráztoka v okrese Snina a Rožok – v Národnom parku Poloniny, severovýchodne od obce Ulič. Do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO boli zapísané v roku 2007 a rozšírené od roku 2011.