Sekcia

Rok 1967: Nový kúpeľný objekt v Turčianskych Tepliciach

Starobylé kúpele Turčianske Teplice sa v týchto dňoch rozšírili o ďalšie liečebné zariadenie.

 

     "V údolí horného toku Turca, v objatí ihličnatých lesov pod juhozápadným výbežkom Veľkej Fatry, leží malé kúpeľné mestečko Turčianske Teplice. Patrí medzi najstaršie kúpeľné miesta na Slovensku. Prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1283.

     Tunajších šesť kúpeľných prameňov patrí medzi sadrovozemité pramene, lebo svojou priemernou prirodzenou teplotou 40,5 - 46,5 stupňov Celzia prevyšujú termickú neutralitu, ktorá siaha do 40 stupňov Celzia.

     Ako väčšina horúcich prameňov u nás, aj turčianskoteplické sú vadózneho pôvodu. Využívajú sa hlavne na liečbu nervových chorôb orgánov, infekčných zápalov zhybov, liečbu artrózy, chorôb chrbtice s platničkovým syndrómom, choroby svalov a šliach, urologické onemocnenia a stavy po úrazoch.

     V týchto dňoch sa kúpeľný areál rozšíril o ďalšie liečebné zariadenie, ktorým je novostavba moderného Červeného kúpeľa. Nahradili ním doterajší niekoľkostoročný starý bazén", píše sa v archívnej správe TASR.

Nový kúpeľný objekt v Turčianskych Tepliciach - Červený kúpeľ. Foto: archív TASR, autor J. Valko/14. septembra 1967

 

     V novom Červenom kúpeli je bazén so 41—42 stupňovou vodou, masážne miestnosti, odpočiváreň so 44 ležadlovými posteľami a iné zariadenie. Denne sa tu vykúpe vyše 400 pacientov.

     Tento objekt postavili pracovníci Okresného stavebného podniku v Martine s ročným predstihom. Náklad na výstavbu si vyžiadal vyše jeden milión korún.

Pohľad na budovu Červeného kúpeľa. Foto: archív TASR, autor J. Valko/14. septembra 1967
Pacienti trávia voľný čas v malebnom kúpeľnom parku. Foto: archív TASR, autor J. Valko/14. septembra 1967