Sekcia

V novembri 1946 vznikla v Levoči slepecká tlačiareň

Prvou vytlačenou učebnicou tlačiarne bol šlabikár Prvé krôčky, vyšiel v roku 1948.

  Tlačiareň pre nevidiacich, ktorá produkovala tlače v Braillovom písme, založil Jozef Vrabel, učiteľ tamojšieho Štátneho ústavu pre slepcov. Štatút tlačiarne a nakladateľstva bol schválený 28. novembra 1946. V školskom zariadení pre nevidiacich sa príležitostne tlačili len učebné texty pre žiakov ústavu.

 

 

     Pravidelná prevádzka tlačiarne v Levoči, ktorá niesla názov Slovenská slepecká tlač, sa začala 1. októbra 1948. Okrem učebníc a textov v Braillovom písme začala tlačiť aj knihy a časopisy pre všetkých nevidiacich.
      

     Nástupkyňou Slovenskej slepeckej tlačiarne sa stala neskôr Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Doteraz patrí do siete národných inštitúcií s celoslovenskou pôsobnosťou. Jej knižničný fond tvoria tituly v Braillovom písme aj vo zvukovej verzii.

Už takmer 28 diel zo svetovej a našej literatúry nahrali na magnetofónové pásy v tlačiarni pre nevidiacich v Levoči, kde sa písmom tlačia knihy a časopisy. Štefan Mráz, učiteľ ZDŠ v Levoči dokončuje nahrávanie druhého dielu obľúbenej knihy Karola Maya Vinnetou, ktorý sa nahrá na 3.000 metrov pásky. Foto: archív TASR, autor G. Bodnár/ 3. mája 1966